REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE OLUMLU SONUÇ YOK!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE OLUMLU SONUÇ YOK!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
13 Ekim 2017 - 14:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İmkansızlıklar içindeki dönemlerde bile ekonomik bağımsızlığımıza gölge düşürmekten uzak bir çalışma azmiyle istihdam sağlayacak tesislere vücut buldurulmuş ve böylelikle işsiz vatandaşlarımıza da ekmek kapısı aralanmıştı. Gidilen özelleştirmeden sonra hükümet bütçelerinden tesisler kurma dönemi sona ermiş ve başka ülkelerde olduğu gibi özel girişimcilerin yatırımları önemsenmeye başlanmıştır, ancak; girişimcilere tanınan teşvik ve desteklemelere rağmen işsizlik oranında bir düşüş meydana gelmemektedir.

Akan yıllar içinde özelleştirilen devlet bünyesindeki tesisler maalesef sakız fiyatına elden çıkarıldılar ve bu tesisler şimdi kazanıyorlar. Çünkü tesislerden edinenler, beş kişinin çalışması gereken yerde çok daha fazla eleman çalıştırmıyorlar. Devlet bünyesinde açılan tesisler, ilk açıldıklarında üretiyor ve kazanıyorlardı. Vakta ki bu tesisler siyasetçilerin arpalıkları haline dönüştürülünce zarar ettiler ve devletin sırtında bir kambur oldular.

Şayet, devlet bünyesindeki tesisler siyasilerin arpalıkları haline dönüştürülmeyip, daha çok üretmek ve istihdam sağlamaya yönelik benzer tesisler açılmış olsaydı, günümüzdeki işsizlik oranı düşük düzeyde kalacaktı. Ülkemizde uygulanmakta olan ekonomik politika gereği devlet bünyesinde tesisler kurma şansı kalmazken, girişimcilere sağlanan teşvik ve krediler de halen işsizliğin aşağılara çekilmesi beklentisinde olumlu bir sonuç vermediğine göre bu olumsuzluğun çok ciddi şekilde sorgulanması gerekir.

Ülke genelinde işsizlik oranının en yüksek olduğu yöreler Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir ve bu gerçek birçok hükümet döneminde bölge illerinin “Kalkınmada öncelikli yöreler” kapsamında ele alınıyor olmalarıyla da tescil edilmektedir. Bilindiği gibi, her iki bölgede yer alan 23 ilimizin geri kalmışlığını azaltacak “Cazibe Merkezleri”ne yönelik umut veren açıklamalar yapılmıştı, fakat halen bu program çerçevesi içinde yapımlarına başlanan tesisler yoktur. 2017 yılının onuncu ayını da yarıladığımız halde, Cazibe Merkezlerinden de ses çıkmadı ve işsiz vatandaşlarımız bu nedenle umutlarını kaybetmeye başlamışlardır. Kırsal kesimden “İş bulurum” umuduyla bazı metropol illerimize giden vatandaşlarımızın sıkıntıya düştüklerini, geri dönenlerinden bazılarının yakınmalarından öğrendim: “Daha önce iş bulmak için başka büyük illere giden hemşerilerimiz gibi artık rahat iş bulma şansı kalmamış bulunuyor. Çünkü, iş bulma imkanı olan şehirlerimizde bile işsizlik sorunu yaşanıyor ve ülkemizdeki işsizler yetmiyormuş gibi şimdi de başka ülkelerden gelen işsizler var…Ne yapacağımızı şaşırdık…” diyen işsizler elbette yakınmalarında haklıdırlar.

İşsizliğin giderilmesinde, sermayelerin birleştirilerek istihdam alanları oluşturulması hususu çok büyük önem taşıyorsa da, bu konuda kimseler beklenen adımı atmıyor. Bu bakımdan; “işsiz vatandaşlarımız ne yapar, ne eder?” sorusu zihinlerde resmi geçit yapmaya devam ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.