REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İŞSİZLİKTEN SÖZ EDİLİNCE…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İŞSİZLİKTEN SÖZ EDİLİNCE…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
16 Şubat 2018 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İşsizlik, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak devam ederken, alınan önlemlerin arzulanan sonucu vermemesi, kendilerine ekmek kapısı aralanmasını bekleyenleri karamsarlığa itiyor. İşsiz sayısına yönelik zaman-zaman yapılan istatistiki açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ve istihdam konusunda alındığı belirtilen önlemlerin de istenen sonucu vermediği, acı bir gerçektir.

2017 yılının Kasım ayı itibarıyla açıklanan işsiz sayısında %1,8 oranında bir azalmanın gerçekleşerek 3 milyon 275 bine gerilediğini dile getiren haberi okuyunca, keşke işsizlerimizin sayısı ifade edildiği gibi olsaydı diye geçirdim içimden ama, keşke ile gerçeğin değişmeyeceğini bildiğim için duyduğum üzüntü tazelendi. 3 milyon 275 bin olarak ifade edilen işsiz sayısı, istihdam alımlarına yönelik yapılan duyurumlar doğrultusunda başvuruda bulunup, bir işe kavuşamayanları kapsamaktadır. Aranan vasıflara haiz olmayan milyonlarca işsizimiz başvuruda bulunamadıklarından işsiz hanesine yazılmıyorlar ve kamuoyumuzda paylaşılan görüşe göre, her 4 yurttaşımızdan biri işsizdir. Eğer ifade edildiği gibi  80 milyon nüfusumuzun sadece 3 milyon küsuru işsiz olsaydı, bu alandaki yakınmalar asgari düzeyde kalacaktı. İşsiz sayısında %1,8’lik bir azalma olduğuna yönelik istatistiki açıklama, sevindirmek yerine, iş bulamayan milyonlarca vatandaşlarımızın yaralarını deşmiş oldu ve bunu bazı işsiz hemşerilerimin yakınmalarından gözlemliyorum. Bir ülkede milyonlarca insanımız gücünün atıl durumda kalması, çok önemli bir talihsizliktir. Bu insanlarımızın nasıl geçindikleri sorusuna yanıt aranırsa, sözünü ettiğim talihsizliğin vahameti daha iyi anlaşılacaktır sanırım.

Bir ülkenin kalkınmasında en önemli faktör insan gücüdür ve bu nedenle milyonlarca insanımızın güçlerini kullanma şansından yoksun olmaları, ekonomimizi gereken noktalara ulaşmaktan alıkoymaktadır. Çok önemli bir süreçten geçerken toplumumuzun önceliği, kahraman Ordumuzun Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatını bir an önce başarıyla tamamlamasıdır derken, işsizliğin de milyonların beklentisi olduğuna bir kere daha dikkat çekmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.