Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

İstanbul Sözleşmesi’nin bazı gerici çevrelerin talebi doğrultusunda iptal edilmesi Danıştay’a taşınmış, bu kararın iptal istemi Danıştay tarafından reddedilmişti.. Danıştay’ın bu kararı, “hukuk devleti” normlarının ayaklar altına alınması bakımından çok tehlikeli bir karardır.

Ülkenin bir yüksek mahkemesi tarafından verilen bu karar, kadın haklarından geriye gidişin onaylanması olduğu kadar, yargının yasama organını yok sayması açısından da skandal bir karardır.

Gerekçe olarak; “Yeni hükümet sisteminin özelliklerinden biri olarak Cumhurbaşkanı’na kararnameler ile belirli konularda ilk elden düzenleme yapma yetkisi” gösterilmiştir.. Ancak Danıştay, Anayasa’da yer alan temel hükmü yok sayarak ülkemiz tarihinde ilk kez bir yüksek mahkemenin Anayasayı yok saymasının örneğini sergilemiştir ve Anayasa’nın hükmü açıktır; Uluslararası anlaşmalar meclisin onayına tabidir.. Uluslararası bir anlaşmanın feshi de yine meclis onayı gerektirir.

Bu karar, ülkemizde hukukun Anayasa’ya göre şekillenmediğini göstermiştir.. Danıştay tarafından verilen bu karar, Anayasa’da belirtilen hukuk normlarının ve kanun koyucu yasama organının üzerinde vesayet hukuku oluşturmak anlamını taşır.

Kimse “hukuka saygı” ve “hukuk devleti” kavramlarının arkasına saklanarak, temel gerçeğin üzerini örtemez.. Çünkü ortada olan, Anayasa’nın yok sayılarak yasama organının ilga edilmesinden başka hiç bir şey değildir.

Ülkenin bir yüksek mahkemesi tarafından verilen bu kararı Türkiye’miz kaldıramaz.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER