REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İSTİHDAM, ÜRETİME YÖNELİK OLMALIDIR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İSTİHDAM, ÜRETİME YÖNELİK OLMALIDIR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
15 views
15 Aralık 2017 - 14:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri işsizliktir ve bu  konuda alındığı belirtilen  önlemler, günümüze dek olumlu sonuç vermiş değildir. İşsiz insanlarımıza ekmek kapısı aralanması için ilgililerce yapılan çağrılar kulak bulsa bile, böyle bir durumun asıl hedefin yakalanmasına vesile olmayacağını dile getirenler; “İstihdamın üretime yönelik olması gerekir ki ithalatımız aşağılara çekilsin ve böylece işsiz insanlarımız sefaletten kurtulma şansı bulurken ülkemiz ekonomisi de kazanmış olsun…” diyorlar.

Zamanla devletin sırtında kambur teşkil etmeye başlayan KİT’lerin sakız fiyatına elden çıkarılmalarının nedeni irdelendiğinde, ilk açıldıklarında istihdam sağladıkları gibi ülke ekonomisine de katkı sundukları, daha sonra  çok sayıda elemanlar çalıştırmaya mahkum edildikleri için kambur konumuna girdikleri gerçeği, mutlaka görülecektir sanırım. Üretime yönelik istihdam alanları oluşturma noktasını önemsemeyenler, işsizliği devlet kapısında gidermeyi çok daha kolay gördüklerinden tercihlerini bu yönde kullanarak güzelim tesisleri arpalıkları durumuna düşürmede bir sakınca görmemişlerdi. Şayet, söz konusu tesislerde 5 kişi yerine 100 kişi çalıştırma gafleti içine girilmeyerek benzer tesisler açılsaydı, günümüzde işsizlik asgari düzeyde kalacak ve ekonomimiz güçlenmiş olacaktı.

Söylemek istediğim; işletme sahipleri daha çok sayıda istihdam yapılması çağrısına riayet ederlerse, üretimi arttırmayacak bir istihdamın ne kendilerine ne de ülke ekonomisine katkı sunmayacağıdır. Bu noktanın dikkate alınmaması durumunda istihdam sağlayan işletmelerin akıbeti, KİT’lerinkinin aynısı olacaktır. Tesis sahipleri, bana göre mutlaka bu hususu göz önünde bulunduracaklardır. Bunun içindir ki, kendilerine çalışan sayısına ilave etmeleri çağrısında bulunulanlar, uğrayacakları zararı telafi edecek bir destek almaları durumunda buna yanaşacak, aksi halde çağrıya kulaklarını tıkayacaklardır.

Bir işletmede çalışan sayısını arttırmak için, daha çok üretmeye şans verecek oluşum gereklidir ve böyle bir şans yoksa istihdam sayısını çoğaltmak, önemli beklentiye çözüm üretmekten uzak kalacaktır. Milyonlarca insan gücümüzün atıl durumda olması ekonomik açıdan büyük kayıptır ve mevcut işletmelerin üretim kapasitesi artmadıkça, üretime yönelik yeni tesislere vücut buldurulmadıkça, işsizliği asgari düzeye indirmek asla mümkün olmayacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.