REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İSTİKLÂL MARŞI’MIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İSTİKLÂL MARŞI’MIZ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
105 views
09 Mart 2018 - 12:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

12 Mart, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve asıl adı (KAHRAMAN ORDUYA) olan Marşın MECLİS-İ MEBUSAN (Türkiye Büyük Millet Meclisi) tarafından İSTİKLÂL MARŞI olarak kabul edilişinin yıldönümüdür. Mehmet Akife ait 10 kıtadan oluşan destanın İstiklâl Marşı olarak kabul edilmesi nasıl oldu, bugünkü yazımızda bu konuya vurgu yapmaya çalışacağız.

Mehmet Akif Ersoy için “Türk değil, Arnavut’tu!” söylemlerinin ayyuka çıktığı günümüzde velev ki Arnavut olsa bile milli hislerle böylesine dolu bir Şair, dili, dini, mezhebi ne olursa olsan, 81 milyon insanımıza rehber olmalıdır.

İstiklâl Savaşları bütün şiddetiyle devam ederken, o zamanın maarif vekâleti (milli eğitim bakanlığı) tarafından“İstiklâl Marşı” yazılması istenmiş ve bunun için 500 lira ödül verileceği ilân edilmişti. 500 lira deyip geçmeyin. O zaman, bir sarı altın liranın değeri 1 liraya muadildi. Yani, verilecek ödül günümüz şartlarında 500 cumhuriyet altınına eşit demektir.

Müsabakaya yurdun dört bir yanından 500’den fazla şiir gönderilmiş, ancak, gönderilen marşların hiç biri İSTİKLÂL MARŞI olmaya lâyık görülmemiştir. Mehmet Akif, ödüllü olması sebebiyle yarışmaya katılmamıştı. Böyle bir marşın ancak Mehmet Akif tarafından yazılabileceğine inanan zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi, Mehmet Akif’e bir mektup yazarak bu konuda göreve davet etmiştir. Önemi dolayısıyla Hamdullah Suphi’nin, Mehmet Akife yazdığı mektubu okuyucularımızın dikkatlerine sunuyoruz:

“Pek aziz ve muhterem efendim,

İstiklâl marşı için açılan müsabakaya iştirak buyurmamaklarındaki sebebin izâlesi için pek çok tedbirler vardır Zât-i üstadânelerinin matlûb şiiri vücûda getirmeleri maksadın husûli için son çâre olarak kalmıştır. Asl endîşenizin icâbettiği ne varsa hepsini yaparız. Memleketi bu müessir telkin ve tehiç vâsıtalarından mahrum bırakmamanızı rica ve bu vesile ile en derin hürmet ve muhabbeti arz ve tekrar eylerim. 

Hamdullah Suphi’nin bu mektubu üzerine Mehmet Akif, ödül almamak şartıyla şiir yazmayı kabul etmiş ve “KAHRAMAN ORDUYA” başlığı altında yazdığı 10 kıtadan müteşekkil şiiri İSTİKLÂL MARŞI  olarak değerlendirmek üzere göndermiştir. Maarif Vekaletince değerlendirilerek beğenilen Marş, daha önce gönderilmiş olan 500 kadar marş arasından seçilen 7 marşla birlikte Meclise gönderilmiş, Mehmet Akif’in şiiri bizzat Maarif Nazırı (Milli Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi tarafından okunmuştur.

12 Mart 1921 yılında İSTİKLAL MARŞI olarak kabul edilen Mehmet Akif’e ait asıl adı “KAHRAMAN ORDUYA” olan şiir, o günden bugüne kadar okunmakta ve her okunduğunda gönüllere yeni bir heyecan dalgası yaymaktadır.

Mehmet Akif’in dediği gibi, “ALLAH BU MİLLETİ BİR DAHA İSTİKLÂL MARŞI YAZMAK ZORUNDA BIRAKMASIN…”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.