REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İSTİKRAR OLMAYINCA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İSTİKRAR OLMAYINCA!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
20 views
09 Ağustos 2018 - 14:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Piyasada istikrar yok. Döviz bir çıkıyor, bir iniyor. Yatırımcı, sanayici, ithalatçı, ihracatçı önünü göremiyor. Bütün bunların sebebi, ABD ile yaşanan kriz! Türkiye’nin bu hallere düşmesinin sebebi, gerçekten Papaz Pastör Andrew Brunson mu! Yoksa işin içinde bilinmeyen ve kamuoyundan saklanan başka işler mi var!

Bilindiği gibi aradaki gerginliğin düzeltilmesi umuduyla Türkiye,   ABD’ye bir heyet gönderdi. Heyette, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile birlikte Hazine, Adalet ve Dışişleri Bakanlığı’ndan üçer kişi var. Görüşmede ağırlıklı olarak İzmir’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla ev hapsinde tutulan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson konusu ve ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararı ele alınmış. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türk ve Amerikan heyetleri arasındaki görüşmeye dair yaptığı yazılı açıklamada: “Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile görüştü. İkili, Papaz Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konuyu ele aldı.” ifadelerine yer verdi.

Bu açıklamadan kısa süre önce görüşmelere dair ilk yazılı açıklamasını yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, “Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öyle anlaşılıyor ki, yapılan görüşmeler sonucu piyasayı rahatlatacak bir sonuç sağlanabilmiş değil. Çünkü düşmesi beklenen ABD Doları 5.4 TL seviyesine çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan gerginlik ve ekonomideki dalgalanmalar konusunda iş dünyasına her ne kadar “Makul süre içinde her şey düzelecek, piyasalar rahatlayacak. Hiç korkmayın, hepsi geçecek” demekteyse de, işlerin düzeleceğine dair işaretler yok!

Türkiye ve ABD arasında Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğu ve ABD’nin yaptırım kararlarıyla başlayan krizi çözmek üzere ABD’ye giden Türk heyetinin temaslarının sonucu merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen mesaja rağmen, piyasalar durulmadı.

Bilindiği gibi ABD’li bir yetkili Dolar 7 TL olacak, demişti. Ancak, ABD büyükelçiliğinden habere yalanlama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Mevcut gerginliklere rağmen ABD, Türkiye’nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir. Ülkelerimiz, canlı bir ekonomik ilişkiye sahiptir.

Bu nedenle, bir Amerikalı yetkilinin, Amerikan dolarının 7 TL olacağı tahmininde bulunduğu yönünde tamamen temelsiz ve sorumsuz haberlerin Türk medyasında yer alması çok talihsiz ve rahatsız edicidir. Bu, uydurulmuş ve temelsiz bir yalandır.”

Dolar 7 TL olmaz da 6 TL mi olur, 5,5 TL düzeyinde mi kalır. Bundan önemlisi piyasada istikrarın sağlanmasıdır. Dolar, öyle günübirlik değil, saat başına inip çıkarsa, işte asıl kötü durum budur. Sanayici, yatırımcı, ithalatçı, ihracatçı önünü görmezse, nasıl iş yapacak! Dolar kuru artık bir durulsun da, iş adamları önlerini görebilsinler…

Bu ülkenin Papazlardan ve Hahamlardan böyle çektiği nedir!

TAŞLAMALAR

ABD, DAHA AĞIR

YAPTIRIMLAR YAPACAK

KARIN AĞRISI TUTMUŞ

BİZİM KALBİMİZ VAR BAK

 

DÜNYANIN BAŞINDAKİ

EN BÜYÜK BELA KİMDİR

DİYE SORUYORSANIZ

ELBETTE ABD’DİR

 

DÜNYAYI TEHDİT EDEN

ABD’DİR GERÇEK BU

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKSE

BU ABD KİM YAHU

 

ÜLKELER BİR ARAYA

GELİP DERSİNİ VERSİN

BİR BELADIR ABD

BAŞINDA BİL HERKESİN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.