REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İTTİFAKLAR, DOLAYLI KOALİSYONLARDIR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İTTİFAKLAR, DOLAYLI KOALİSYONLARDIR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
5 views
24 Şubat 2018 - 13:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde ittifaklar söz konusu olacak. İlk ittifak sinyalini AKP ve MHP verdi. Bunun böyle olacağı zaten biliniyordu. Adına (CUMHUR İTTİFAKI) denilen bu dolaylı koalisyona Büyük Birlik Partisinin de teşne olduğu anlaşılmaktadır. Seçim yasalarında İttifaklar için 26 maddelik bir değişiklik öngörülüyor.
Öyle anlaşılıyor ki, ittifaklar AKP-MHP-BP ittifakıyla sınırlı kalmayacaktır. Özellikle İYİ Parti ile Saadet Partisi arasında ittifak konusunda dirsek teması olduğu dillendiriliyor. Bu ittifaka diğer bazı siyasi partilerin de dahil olabilecekleri tahmin edilmekte.
Türkiye’de tam 75 siyasi partinin bulunmasına karşılık, kamuoyu tarafından adları bilinen siyasi partiler iki elin parmak sayısını aşmaz. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin sayıları 4’tür. Bunlar milletvekili sayılarına göre AKP, CHP, HDP ve MHP’dir. İYİ parti’nin de mecliste 5 milletvekili bulunmaktadır.
Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeye göre, seçmen kütüğü alabilecek ve dolayısıyla seçimlere katılma hakkına sahip partiler, alfabetik sıraya göre Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, İşçi Partisi (Vatan Partisi), Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milliyetçi ve Muhafazakar Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi olarak belirlenmiş bulunmakta.
Bu 22 siyasi partiler dışında İYİ PARTİNİN DE Türkiye genelinde teşkilâtlanma çalışmalarını tamamlayarak seçimlere katılma hakkını elde ettiği, partililer tarafından vurgulanmaktadır.
Seçim Kanunu’na göre, siyasi partilerin milletvekili genel ve ara seçimlerine ve belediye başkanlığı ile belediye meclisi, il genel meclisi üyelikleri genel ve ara seçimlerine katılabilmeleri için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması gerekiyor. Kanunda ayrıca, bir İl’de teşkilatlanmanın, merkez ilçe dahil o İl’in ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirdiği belirtiliyor.
Vatan Partisi, AKP’den ve İYİ Partiden sonra Cumhurbaşkanı adayını belirleyen üçüncü parti durumunda. Bilindiği gibi AKP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Genel başkan konumundaki Recep Tayyip Erdoğan’dır. İYİ Partinin Cumhurbaşkanı Adayının Genel başkan Meral Akşener, Vatan Partisinin ise Doğu Perinçek olacağı açıklanmış bulunmakta.
Seçim yasasında partilerin ittifak yapmalarına yönelik değişikliklerin yapılmak istenmesine karşı CHP’nin teklifi gerçekte daha sağlıklıdır. CHP, seçimlerde barajın sıfırlanmasını, böylece bütün siyasi partilerin alacakları oy oranlarına göre, mecliste temsil edilme şansını bulmaları için teklif verecek. Aslında, en mantıklı olanı da budur. Seçim barajı kaldırılsın ve bütün fikirlerin meclise yansımaları sağlansın. Kim aksini iddia ederse etsin, ittifakların dolaylı bir KOALİSYON oldukları gerçeğini inkâr edemeyiz…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.