REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

İYİ PARTİNİN DURUMU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İYİ PARTİNİN DURUMU!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
12 views
19 Nisan 2018 - 13:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Erken seçim kararının alınmasından sonra, kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri de İYİ Partinin seçimlere sokulup sokulmayacağı hususudur. Yüksek seçim Kurulu Başkanı bu konudaki soruları muğlak bir şekilde cevaplandırırken, İYİ partinin seçimlere sokulup sokulmayacağı konusuna gerçekte Sarayın karar vereceği konusu dillendiriliyor. Yani, saray isterse İYİ parti seçimlere katılabiliyor gösterilecek, istemezse, kanuni süresini doldurmadığı gerekçe gösterilerek  seçimlere sokulmayacak.

Ancak, İYİ Partinin her hal-ü kârda doğrudan veya dolaylı olarak seçimlere katılacağı muhakkaktır. Bunun çeşitli yolları vardır. İYİ Partinin, seçime katılmasının sağlanması açısından yürütülen tahminleri sıralayalım:

*AKP, sözde centilmenlik yaparak, bir siyasi partinin seçimlere katılabilmesi için büyük kongresini seçim tarihinden en az 6 ay evvel yapılması konusundaki yasayı Kanun Hükmünde Kararnameyle 3 aya çekecek. Böylece, seçmenlere ne kadar adil ve tarafsız olduğu mesajını verecek!

*İYİ Parti seçimlere sokulmazsa dolaylı olarak, seçimlere katılma hakkına sahip partilerden biriyle anlaşmalı olarak ve o partinin amblemi altında seçimlere katılacağını kamuoyuna deklare ederek, seçimlere katılacak.

*Bir siyasi partinin genel seçimlere katılabilmesinin şartlarından biri de mecliste grubunun bulunmasıdır. İYİ Partinin TBMM’nde 5 milletvekili bulunmaktadır. CHP’den istifa ettirilecek 15 milletvekilinin İYİ partiye katılmasıyla grup kurulacak ve seçimlere girmesinin yolu açılmış olacaktır.

Evet, Yüksek Seçim Kurulunun bir an önce 24 Haziran genel seçimlerine katılacak siyasi partilerin adlarını açıklaması gerekmektedir. Durum incelenecek, buna göre karar verilecek şeklindeki masalları artık millet yutmuyor. Hem unutmamak gerekir ki, İYİ PARTİYİ seçimlere sokmayarak mağdur duruma düşürmek, aleyhine değil, lehine sonuçlanacaktır. Netice itibarıyla dolaylı yollardan seçimlere gireceği muhakkaktır. Bu milletin, mağdurlardan yana tavır takınması ise karakteri icabıdır. Bunun asla unutulmaması gerekir.

Erken seçim kararı, AKP ve MHP’nin oy çokluğuyla meclisten mutlaka geçeceğine göre, bu konuda diyebileceğimiz tek bir söz kalıyor. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.