Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

JANDARMA TEŞKİLÂTININ KURULUŞU (14 HAZİRAN 1869)

Fransızca  GENDARME kelimesinden türetilen JANDARMA (silahlı birlik), ((kırsal polis teşkilatı) anlamlarına gelir. Ancak, birçok yabancı kelime gibi, Türkçeleşerek değişmez kelimelerimiz arasında yerini almıştır. Çünkü yıllardan beri bu kelime kitaplarımıza ve dilimize girmiştir.

Bilindiği gibi teşkilat 14 Haziran 1869 tarihinde Asakir-i Zaptiye Nizamnamesinin yürürlüğe girmesiyle ilk defa Jandarmanın görev ve yetkileri belirlenmiştir. Bu nizamnameyle zabıta görev ve hizmetleri, yetki ve sorumlulukları hukuki bir çerçeve içine alınmış, yönerge uyarınca her ilde bir Zaptiye Alayı kurulmuş, personeli piyade ve süvarilerden oluşmuştur. Ayrıca, alay, tabur, bölük ve takım teşkilatlanmasına gidilmiştir.

Arşivlerde, 1839 yılından itibaren “Jandarma” adına ve muhtelif “Jandarma tayin kararnamelerine” rastlanılmış olduğundan; Türk Jandarma Teşkilatının 1839 yılında kurulduğu anlaşılmış ise de araştırmalarda kuruluş ay ve gününün tespiti mümkün olmamıştır. Bu nedenle Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi’nin kabul tarihi olan 14 Haziran 1869 tarihinin 14 Haziran’ı baz alınarak, “14 Haziran 1839” tarihi Jandarma Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.

10 Haziran 1930 tarihinde 1706 sayılı Kanun çıkarılmış ve Jandarma Teşkilâtı hukuki bir statüsünü kazanmıştır.

1935 yılında Jandarma Subaylarının Harp Okulu’nda yetiştirilmesi esası kabul edilmiştir.

1937 yılında ‘Jandarma Teşkilat ve Vazife Nizamnamesi’ yürürlüğe girmiştir.

1939 yılında Jandarma Teşkilatı; Sabit Jandarma Birlikleri, Seyyar Jandarma Birlikleri, Jandarma Eğitim Birlikleri ve Okullar olmak üzere üç grup halinde yeniden düzenlenmiştir.

1956 yılında yürürlüğe giren 6815 sayılı Kanun ile bu tarihe kadar Gümrük ve Tekel Bakanlığı’na bağlı tümen seviyesinde askeri bir kuruluş olan Gümrük Umum Kumandanlığı tarafından yürütülen sınır, kıyı ve karasularımızın emniyet ve korunması ile gümrük bölgelerinde kaçakçılığı men, takip ve tahkik görev ve sorumluluğu Jandarma Genel Komutanlığı’na verilmiştir.

1957 yılında Jandarma Sınır Birlikleri tugaylar haline dönüştürülmüş, ayrıca Jandarma Eğitim Tugayları kurulmuştur.

1961 yılında Jandarma Bölge Komutanlıkları kurulmuştur.

1963 yılında Foça’da Jandarma Komando Okulu açılarak, komando eğitimine başlanmış, buna bağlı olarak jandarma komando birlikleri teşkil edilmiştir.

1961 yılında İlk Jandarma Bölge Komutanlığı Ankara’da kurulmuştur.

1968 yılında Diyarbakır’da Hafif Helikopter Bölük Komutanlığı adı altında ilk Jandarma Havacılık Birliği kurulmuştur.

1974 yılında Jandarma Komando Birlikleri ile Jandarma Havacılık Birlikleri Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılmış ve Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlık mücadelesinde de ön saflarda yerini almıştır.

1982 yılında 2692 sayılı Kanun ile kıyı ve karasularımızın korunması görevi Sahil Güvenlik Komutanlığı’na devredilmiştir.

1983 yılında 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu yürürlüğe girmiştir.

1988 yılında 3497 sayılı Kanun ile kara sınırlarımızın korunması ve güvenliğinin sağlanması görevi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na verilmiş, ancak İran ve Suriye Sınırının bir kısmı ile Irak Sınırının tamamının sorumluluğu halen Jandarmada bulunmaktadır.

Sorumluluk sahasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak, suç ve suç delillerinin bilimsel yollarla araştırılması ve yargıya götürülmesi amacıyla 23 Mart 1989 tarihinde başlatılan bir çalışma ile 1993 yılında Ankara’da Jandarma Kriminâl Daire Başkanlığı (JKDB), 1994 yılında Van, 1998 yılında Bursa, 2005 yılında ise Aydın Jandarma Bölge Kriminâl Lâboratuar Amirlikleri kurulmuştur. Laboratuarların kuruluş faaliyetlerine paralel yürütülen çalışmalar kapsamında:

(81) İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde Olay Yeri İnceleme Timleri (OYİT),

(34) İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde (41) adet Patlayıcı Madde İmha Unsuru,

(14) İl Jandarma Komutanlığında Parmak ve Avuç İzi Kısım Amirlikleri,

(388) İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesinde Olay Yeri İnceleme Birimleri (OYİB) teşkil edilmiştir.

Jandarma, 1984 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden başta PKK/KONGRA-GEL olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ve Karadeniz Bölgesi ile bütün ülke sathında terörle mücadelenin en önemli unsuru olmuştur. Bu uğurda binlerce şehit ve yaralı vermiştir. Bugün de FETÖ, IŞİD gibi örgütlerle mücadele eden kolluk kuvvetlerinin başında gelmektedir.

10 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığına bağlanan jandarma 28 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla Jandarma Genel Komutanlığının da resmen İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasıyla tamamıyla sivil inisiyatife tabi olmuştur.

Jandarma teşkilatının kuruluş yılı kutlu olsun.

TAŞLAMA

OKULLAR TATİL OLDU

18 MİLYON İNSAN

KONTROLSUZ KALMASIN

ZARAR GÖRÜRÜZ BUNDAN

 

KARNE, BİZİM KARNEMİZ

VELİLERİN KARNESİ

BİZ HER NEYSEK KARNEDE

YAZILAN ODUR BELLİ

 

VELİLER, ZAYIF ALAN

ÇOCUĞU AZARLAMAK

DEĞİL ÖZ ELEŞTRİ

YAPMALIDIRLAR MUTLAK

 

VELİLER İÇİN DAHİ

GEÇERLİDİR KARNELER

YÜZDE DOKSAN VELİNİN

YANSIMASIDIR NOTLAR

 

OKULLARI YÖNETEN

YÖNETİCİLER VE DE

ÖĞRETMENLERİN DAHİ

NOTLARI VAR KARNEDE

 

YÖNETİCİ-ÖĞRETMEN

İYİ DEĞİLSE ŞÂYET

ÖĞRENCİLERDE DAHİ

PERFORMANS DÜŞÜR ELBET

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER