REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KAÇAK SİGARAYI  ÖNLEMEK İSTİYORSANIZ FİYATINI UCUZLATIN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KAÇAK SİGARAYI  ÖNLEMEK İSTİYORSANIZ FİYATINI UCUZLATIN!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
8 views
17 Ağustos 2018 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kaçak sigaranın, terör örgütüne önemli bir finansman sağladığı doğrudur. Ancak, bu finansmanın kurutulması için hükümetin de atması gerekli önemli bir adım vardır. O da, yerli sigaranın fiyatının ucuzlatılmasıdır. Sigaranın fiyatını yükseltmekle, içimini engellemeğe kalkışırsanız, milleti kaçak sigara içmeye yönlendirmiş olursunuz. Irak ve Suriye sınırna yakın yörelerde içinde 10 paket sigara bulunan bir karton kaçak sigaranın 5 TL’ye satıldığını biliyor muydunuz. Yani 10 paket sigara 5 TL. Peki tütün müptelası asgari ücretli, dar gelirli, ortadirek vatandaş kaçak sigara içmeyip de ne yapsın

Sigara fiyatlarına yeni zam yolda. Kaçak sigarayla mücadeleyi böyle mi yönlendireceksiniz! Sigaranın fiyatını arttırmakla, sigara içimini azaltmak mümkün olmayacağı gibi, doğrudan kaçak sigara içimini teşvik ettiğinizin farkında değil misiniz! Hesap ortada, kaçak olmayan bir paket sigara parasıyla, 10 paket sigara alınabiliyorsa, kusura bakmayın ama kaçak sigara içimini asıl teşvik eden, sigaraya zam yapan zihniyet olmaktadır.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Özellikle uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren PKK’nın  uyuşturucu ticaretinden elde ettiği yıllık gelirin 1,5 milyar dolar olarak tahmin  edildiğini çeşitli vesilelerle ifade etmiştim. Sadece uyuşturucu ticaretini  düşünmeyin, aynı zamanda ülkemize giren kaçak sigaraların da PKK’nın elinden  geçtiğini en önemli veri olarak elimizde tutmak durumundayız. Türkiye’den alınan  kaçak bir dal sigara direkt terör örgütlerinin finansmanına ve onların değirmenine ciddi bir şekilde katkı sağlamaktadır. Doğumuzda Afganistan var ki dünyanın afyon tarlası… Yıllık 9000 bin ton afyon üretiyor, bunun yarısı eroine dönüştürülebiliyor ve Afganistan’da sadece 425 tonu eroine dönüşüyor. Geri kalanı  dışarıya gidiyor. Türkiye bu afyon ve eroinin Avrupa’ya sevk güzergâhının tam ortasında ve bunun ciddi bir kısmı, Türkiye’de kalmaktadır” demektedir.

Bir dal kaçak sigaranın bile terör örgütüne direkt finans sağladığı konusu doğrudur, ancak, bunu önlemenin tek bir yolu vardır. O da yerli sigarayı ucuzlatmaktır. Ama hükümet her ne hikmetse bunun tersini yapmakta ve Türk sigarasını, Avrupa ülkelerinin en pahalı sigarası konumuna getirmiş bulunmaktadır.

Yahu, Sultan 4. Murat bile aldığı bütün zecri tedbirlere rağmen tütün içimini yasaklayamazken, siz, ücretini arttırarak yasaklayabileceğinizi mi zannediyorsunuz. (Kaçak sigara içiliyor, teröre finansman sağlanıyor) diye dövünmek yerine, yerli sigarayı ucuzlatın, kaçak sigaraya giden para, ancak böyle frenlenebilir.

ANEKDOT

Müridi, kendisi de sigara tiryakisi olan şeyhine sormuş:

-Şeyh Hazretleri, sigara içmek haram mı, helâl mi?

Müridinin ne demek istediğini anlayan Şeyh cevap vermiş:

-Helalse, içiyoruz! Haramsa, yakıyoruz! Ama mekruh olduğunu söyleyebiliriz!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.