REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KAÇAK SUYLA ABDEST ALMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KAÇAK SUYLA ABDEST ALMAK!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
5 views
19 Ekim 2017 - 11:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Batman, Şırnak illerinde tüketilen elektriğin yüzde 75 oranında kaçak kullanıldığı belirtiliyor. Bölgemizdeki abone sayısının 1.1 milyon, tüketim miktarının ise 4.1 milyon kilowalt saat olduğu belirtilmekte.

Tabii, aynı durum tüketilen sularda da söz konusu. Belediyelerin bünyesindeki sular idarelerinin de karşılaştıkları en önemli sorun, kaçak su kullanımıdır. Öyle ki, Belediyelere ait içme suyu hatlarından bağlarını, bahçelerini bile sulayanlar var. Öyle ya! Para ödemedikten sonra, sula gitsin!

Peki, kaçak olarak kullanılan elektriğin ve suyun paralarını ödeyenler kim! Elbette ki namuslu vatandaşlar!

Artan teknik imkânlara rağmen, yüksek oranda kaçak elektrik ve su kullanıldığı gerçekse, Devletin resmi kurum ve kuruluşları ya bile-bile lâdes oluyorlar, ya da, görevlerini gerçek anlamda yerine getirmiyorlar, demektir.

Evet, kaçak olarak kullanılan her kilovat elektriğin ve her metreküp suyun parası, bu ülkenin namuslu vatandaşlarının ceplerinden çıkmaktadır. Kaçak olarak elektrik ve su kullananlar, aslında hırsızlık yapmaktadırlar. Hem de 80 milyon kişinin hukukuna tecavüz ederek.

Kaçak elektrik ve su kullananlar konusunda açık olarak ifade ediyor ve diyorum ki, kaçak elektrikle ısıtılmış kaçak su ile abdest alanların ne abdestleri, ne namazları kabul olunmaz. Kaçak su kullananlar bir de kaçak elektrik kullanarak cenabetlerini alacakları suyu ısıtıyorlar ya! Bu durum, haram içinde haramdır. Kaçak suyu, kaçak elektrikle ısıt ve gusül abdesti al! Ben Müftü değilim, fetva makamı değilim amma, bana göre, kaçak suyu, kaçak elektrikle ısıtarak gusül abdesti alanların, gusüllerinde sakatlık vardır.

Evet, Bölgemizde kullanılan elektriğin yüzde 75 oranında kaçak olması yanında, bir gerçek olarak biliyoruz ki, aynı durum su için de geçerlidir. Şehrimizde kullanılan suyun da en az yüzde 60 dolaylarında kaçak olarak kullanıldığı ifade edilmektedir. Aslında, bu durumdan hepimiz sorumluyuz. Kaçak elektrik ve kaçak su kullananları ihbar ederek, vatandaşlık görevimizi yerine getirmek zorundayız. Bu hem kanuni, hem dini bir vecibedir, asla unutmayalım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.