REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KADİM KENT MİYİZ? (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KADİM KENT MİYİZ? (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
07 Ekim 2017 - 13:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her zaman 12.500 yıllık kadim bir kent olduğumuzu ve köklü bir kültüre sahip olduğumuzu gururla belirtiriz. Gerçekten de belirtmeye hakkımız var. Çünkü son yıllarda yapılan araştırmaların bize verdiği sonuca göre Siirt, dünyanın en eski yerleşim birimi olarak kabul edilen Göbeklitepe ile yarışıyor.

Üstelik bu kadar köklü bir tarihi olan kent aynı zamanda dünya uygarlık tarihine damga vurmuş iki önemli medeniyetin, Anadolu ve Mezotopamya  medeniyetlerinin kesiştiği bir noktada yer alıyor. Bu konumu nedeniyle de kuzeyden güneye ve doğudan batıya doğru giden kervanların uğrak durağı oldu. Bu kentin halkı asırlar boyunca bu kervanlardaki yolcularla bir etkileşim içerisine girdi. Onlardan çok şeyler öğrendi. Birinden öğrendiği şeyi, başkalarına da öğretti.

Ancak bu güzel girişten sonra birde yaşadığımız acı gerçekler var. Bu kadar zengin bir kültürü olan bir  yerleşim biriminde kent kültürünün tüm yönleri ile  yaşanması gerekiyor. Belki, 100-150 yıl öncesinde bundan söz etmek mümkün olabiliyordu. Fakat günümüzde bundan söz etmek maalesef pek  mümkün değil.

Gelin dilerseniz neler söylemek istediğimi detaylı  bir şekilde anlatalım. Öncelikle kent kültürü demek,  bireyin o kentte yalnız yaşamadığının bilincinde olması ve buna göre başkalarının da hassasiyetlerini gözetmesi demektir. Peki biz bunu yapıyor muyuz? Sanmıyorum. İşte buna basit  birkaç örnek.

Kaçımız yerleri kirletmemeye, çevremizi temiz tutmaya gayret harcıyor? Çok affedersiniz ama hiç çekinmeden yol açacağımız hastalıkları  ve başkalarının tiksineceğini hiç düşünmeden yerlere tükürebiliyoruz.  Üstelik çoğumuz bunu çok doğal bir şey olarak görüyor. Aynı şekilde elimizdeki çöpü yanı başımızdaki çöp kutusuna atma zahmetine katlanmadan yerlere atmaktan hiç çekinmiyoruz.

Balkon faciası apayrı bir facia. Elimizdeki meyve artığını, yemek yediğimiz sofrayı aşağıdan bir insan geçiyor mu geçmiyor mu bakmadan boca ediyoruz. Yukarı ki mahalleler için damlar, kentin alt kesimindeki mahalleler içinde balkonlar yıkanırken yıkama suyunu kanalizasyona aktarma yerine cadde ve sokağa boşaltıyoruz. Üstelik çoğu zaman o sırada yoldan geçen insanların üzerine döküp ıslatarak.

Kaç kişi gürültü konusunda hassasiyet içerisinde oluyor? Evimizde televizyon izlerken veya müzik dinlerken kaçımız yalnızca bizim işitebileceğimiz oranda ses açıyoruz. Cihazımın ses gücünü sonuna kadar ayarlayarak müzik dinlemeyi tercih ediyoruz. Bu arada komşu rahatsız olmuş, hastası var, bebeği var, bizim umurumuzda mı? Biz keyfimize bakıyoruz.

Bu konuyu ele almaya devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.