REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KADİM KENT MİYİZ? (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KADİM KENT MİYİZ? (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
6 views
09 Ekim 2017 - 9:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünkü yazımızda, 12.500 yıllık bir geçmişe sahip bir il olarak kadim bir kent kültürüne sahip olmamız gerekirken bugün bundan söz etmenin mümkün olmadığını belirtmiş ve buna yönelik örnekler vermiştik. Bugünde bu konuyu ele almaya devam ediyoruz.

Aynı şekilde arabamızın müziğini sonuna kadar yükseltip gecenin bir yarısında cadde ve sokaklarda sürmeyi çok seviyoruz. Biz derdimizden veya keyfimizden daha uyumamışız ya başkaları da uyumasın. Uyumuşlarsa da uyansınlar, bize ne.

Pazar günleri dahil Allah’ın her günü sabahın erken saatlerinden itibaren  hemen yanı başınızdaki inşaattan yükselen sesler, sizi uykusuz bırakmış müteahhidin umurunda mı? O işini yapıyor, sizin istirahatınızı düşünmek zorunda değil ki?

Kaldırım işgalleri kadim kültürümüzün kaybolduğunun en önemli kanıtlarından birini oluşturuyor. Her çeşit esnaf sattığı ürünleri kaldırıma koymaktan hiç çekinmiyor.Yol daralmış, ya da yayalar caddeden yürümek zorunda kalmış, hayatlarını tehlikeye atmışlar adamın umurunda değil.O malını satma derdinde.

Hele birde cadde ve sokağa sandalye atan çayhaneler yok mu? Hepimizi defileye çıkmış mankene dönüştürüyorlar. Çünkü o sırada geçtiğinizde onlarca çift göz sizi süzüyor, tıpkı defiledeki mankenler gibi. Bu durumun özellikle bayanlar için ne kadar zor olduğunu düşünen var mı? Yok. Çayhane işletmecisi daha çok çay satma, orada oturanlarda güya dinlenme peşinde. Aslında  belki bedenlerini dinlendiriyorlar  ama yaptıkları işin vahametini anlasalar yoldan geçen insanları ne kadar rahatsız ettiklerinin farkına varsalar zihinsel açıdan çok büyük bir yorgunluk  yaşayacaklardır.

Ya yol ortasında adeta mola veren araçlara ve rastgele yapılan parklara ne demeli? Hemen her gün cadde ortasında park edip arkadaşıyla sohbet eden sürücüleri görüyoruz. Sanki çok doğal bir şeymiş gibi sohbetini sürdürüyor, arkasında trafik tıkanmış, onlarca araç bekliyor, adamın hiç ama hiç umurunda değil. Üstelik itiraz ettiğinizde de çok haklıymış gibi de dikleniyor ve size ters cevaplar verebiliyor.

Önlenemeyen yaralarımızdan biri de rastgele yapılan parklardır. Arabamızı bir an önce güvenli bir yerde park ettikten sonra dünya umurumuzda değil. Yolu tıkamışız önemli değil. Olası bir yangında itfaiye müdahale edemeyecek? Olsun.

Hasta var ambulans çağrılmış yanlış park yapmamızdan dolayı hastaya ulaşılamıyor? Ne acelesi var canım? Beklesin işim bitsin, zaten arabamı oradan çekeceğim. O zamanda ambulans geçer, hastada hastaneye götürülür anlayışı içerisine giriyoruz.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama sanırım yalnız bu örnekler bile meramımı anlatmaya yeter diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.