Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ DOLAYISIYLA DİNLER VE KADINLAR -3-

İşin gerçeği şu ki, sözde din adamlarının yozlaştırmaları sonucu İslamiyet’te de kadınlar ikinci sınıf olarak görülmüşlerdir. Ancak bu gerçeği belirtmekte yarar var. İslamiyet’ten önce hiç değeri olmayan kadın İslam dini sayesinde korunup, gözetlenmiştir. Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kâbe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı. Müslümanlık gelince bu kötü âdetler son bulmuştur. Yahudiliğin ve Hıristiyanlığın aksine, İslam dini, kadına da boşanma hakkını vermiştir. Müslüman kadının evinin işlerini yapmak gibi bir sorumluluğu yoktur. Evinin işini yapması bir ihsandır, sevaptır.

Kur’an-ı Kerim’de buyrulur ki: (Kadınları, Allahüteâlânın emaneti olarak aldınız ve onlara yaklaşmanız Allah’ın emri ile helal kılındı. Sizin onların üzerinde hakkınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Yatağınızı kimseye çiğnetmemeleri ve maruf olan hususlarda size başkaldırmamaları, onlar üzerindeki haklarınızdandır. Onlar, bu haklarınıza riayet ederlerse, maruf üzere rızıklandırılıp giydirilmeleri onların hakkıdır.)

Hadis-i şeriflerde buyurulur ki:

*(Bir mümin, kötü huylu diye hanımına kızmasın! İyi huyu da olur.)

*(Kadın, zayıf yaratılmıştır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın!)

*(Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahüteâlâ sever, rızklarını artırır.)

*(En iyi Müslüman, hanımına en iyi davranandır. İçinizde, hanımına en iyi davranan benim.)

*(Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine, bir köle azat etmiş sevabı yazılır.)

*(Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.)

*(Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahüteâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!)

*(Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hazret-i Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur.)

*(Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum.)

Dinlere göre kadının yerini özetledikten sonra  25 Kasım gününün “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmesinin sebebi nedir! Bir de bu sorunun cevabını verelim.

1930 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde askeri darbe yapan RafaelTrujillo, ülkeyi tam 31 yıl boyunca diktatörlükle yönetti. Bu süre boyunca ona karşı gelenler arasında mücadeleleriyle hafızalara kazınan 3 isim vardı; Patria, Minerva ve Maria Mirabel.

3 cesur kız kardeş ülkedeki haksızlıklara ve baskıya karşı 1960 yılının Haziran ayında Clandestina Hareketi’ni başlattılar ve isyana öncülük ettiler. Bu başkaldırı hareketi tüm ülkeye yayıldı ve hükümet için tehdit oluşturmaya başladı. Diktatör RafealTrujillo ve yandaşları ise bu olaya kayıtsız kalmadı ve 3 kız kardeş birçok kez şiddete ve baskıya maruz kaldı. Eşlerinin de destek olduğu kardeşler baskılara hiçbir zaman boyun eğmediler.Ancak Trujillo yönetimi tarafından birçok kez hapse atıldılar, ayrıca tüm mülklerine el konuldu.

Diktatör Rafael, yaptığı bir halk konuşmasında “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.” diyerek Mirabel kardeşleri hedef gösterdi ve halkı galeyana getirdi.

Vatan haini ilan edilen kardeşler açık bir hedef haline getirilmişti ve gün geçtikçe baskılar artıyordu. Rafael’in konuşmasından sadece 23 gün sonra 25 Kasım 1960’da 3 kız kardeş, kocalarını hapishanede ziyaret ettikten sonra dönüş yolunda saldırıya uğradılar.

Rafeal’in yandaşları tarafından arabadan indirilen kız kardeşlere önce tecavüz ettiler daha sonra da sopalarla döverek öldürdüler. Diktatör yandaşları Mirabel kardeşleri öldürmekle kalmayıp uçurumda aşağı attı, bu vahşet medyaya sadece araba kazası olarak yansıdı. Bu olayın üzerine her ne kadar Diktatör Rafeal isyanı bastıracağını düşünsene de halk daha çok ayaklandı ve isyan büyüdü. Mirabel kardeşlerin ölümünden 6 ay sonra RafealTrujillo bir suikast sonucu hayatını kaybetti ve yaklaşık 2 yıl sonra Dominik Cumhuriyeti’nde demokratik bir seçimle hükümet seçildi. Kardeşlerden birinin lakabının “kelebek” olması sebebiyle yazar Julia Alvarez“Kelebekler Zamanı” adlı kitabında Mirabel Kardeşlerin hayatını ve mücadelesini anlattı, daha sonra bu kitap bir filme uyarlandı.

1981’de toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı 25 Kasım’ı (Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve UluslararasıDayanışma Günü) olarak ilan etti. 1999 yılında ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve UluslararasıDayanışma Günü” olarak kabul edildi.

25 Kasım’da Türkiye’de de birçok illlerde kadınlar bir araya gelmekte ve kadın haklarını savunan etkinlikler düzenlemektedirler. Birleşmiş Milletler de “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ile ilgili birçok etkinlik düzenliyor. Dünyada ve ülkemizde kadına şiddetin son bulması dileklerimizle…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER