REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(KADININ ADI YOK!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(KADININ ADI YOK!)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
07 Mart 2018 - 12:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya kadınlar Günü veya gerçek adıyla Dünya EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ nereden geliyor, bugünkü yorumumuzda bunu anlatmak istedik.

8 Mart 1857 günü  ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında grev başlatmışlardı.

Ancak  polis işçilere saldırmış ve onları fabrikaya kilitlemişti. Bu arada çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can vermişti.

İşte bugünün anısına Ağustos 1910 tarihinde  Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı)  Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, , 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Ondan sonra birçok Devlet de bu etkinliği benimseyerek (DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ) sahiplendiler.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlanmağa başlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı.

“Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

Maalesef, Dünya Kadınlar Gününü kutlamamıza karşılık toplumumuzda hala sözün tam anlamıyla (KADININ ADI YOK!) En basitinden bir örnek verelim. Ölen kadın için SALA VERİLİRKEN DAHİ KADININ ADI VERİLMEZ.

Bu arada bir özeleştiri yapayım. Dikkat ettim, gazete olarak biz de, (VEFAT EDENLER) veya (BAŞ SAĞLIĞI) MESAJLARI yayınlarken, ölen kadın ise adını vermiyoruz. Falancanın kızı, filanın eşi, feşmekanın kız kardeşi, halası, teyzesi diyerek geçiştiriyoruz. Yani, KADININ ADI YİNE YOK!

Peki, biz sözde Müslümanların yanında KADININ ADI YOKKEN, KUR’AN-I KERİM’DE KADININ ADI VAR MI, YOK MU!

İşte, alfabetik sıraya göre Kur’an-ı Kerim’de geçen KADIN ADLARI:

ADİLE. AHSEN. AKİFE. ALEYNA, ALİME, AMİNE, ASİFE, ASİYE, AZİZE,  AZRA, BETÜL, BELKIS, BEŞİRE,  BÜŞRA, CENNET, EBRAR, ELİF, EMEL, EMİNE, ESİN, ESMA, ESMANUR, ESRA, HACER, HAFİZE, HAKİME, HALİLE, HALİME, HAMDİYE, HAMİDE, HANİFE, HASİBE HAYAT, HAYRİYE, HUTAME, HÜSNA, İMRAN, İREM, KAMİLE, KERİME, KEVSER, KEZBAN, LAMİA, LATİFE, NECVE, MECİDE, MELEK, MELİKE  MERCANE, MERYEM, MİNEL, MİNE, MİNNİ, MUKADDES, MÜMİNE, MÜNİRE, NAİME, NEHİR, NECMİYE, NİSA, HAYRUNNİSA,  NURBEYZANUR, RAHİME, REŞİDE, RÜVEYDE, RÜYA, SABRİYE, SALİHA, SAİDE, SEFERE, SELİME, SEMA, SERAP , SULTAN, TAYYİBE, TENZİLE, TUBA, TURAB, TUVA, ÜNZİLE, VAHİDE, ZEKİYE…

Sevgili eşlerimiz, kızlarımız, annelerimiz, büyük annelerimiz, kız kardeşlerimiz, halalarımız, teyzelerimiz, yengelerimiz, torunlarımız hükmünde olan bütün kadınların, Dünya Kadınlar Gününü içtenlikle kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.