Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

KAFAMI KURCALAYAN BİR KONU

Kafamı kurcalayan bir konu var. Hem de bugünden değil, bir kaç yıldan beri.
Tam da boşa koyuyorum dolmuyor, doluya koyuyorum almıyor cinsinden bir konu.
Gerçekten içinden çıkamadığım, nasıl yorumlayacağımı bilemediğim bir şey.
Siirt Üniversitesindeki yabancı öğrenci sayısından söz ediyorum.
Son bir kaç yıldan beri üniversitemizin resmi kayıtlarına göre öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı 2500 ile 3000 arasında olduğu ifade ediliyor. Çeşitli fakülte ve yüksek okullarda öğrenim gören 3000 lisans ve yüksek lisans öğrencisi. Onlarca ülkeden, değişik renk , kültür ve ırklardan insanlar.
Siirt ölçekli bir ildeki bir üniversite için hiç de küçümsenmeyecek bir rakam bu. Fakülte ve yüksek okulların il merkezi ve Kurtalan ilçe merkezinde yoğunlaştığını göz önünde bulundurduğumuzda bu rakamın genel nüfus oranı içindeki büyüklüğü daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.
Dolayısıyla bunu bir başarı olarak kabul etmek ve emeği geçenleri de canı gönülden kutlamak gerekiyor.
Kafamı kurcalayan konuya gelince; bu öğrencileri Siirt’in cadde ve sokaklarında, marketlerinde, cafelerinde veya camilerinde görmek beni mutlu ediyor.
Ancak bu mutluluğu çok fazla yaşayamıyorum. Çünkü toplu yaşam alanları ile cadde ve sokaklarda çok az yabancı uyruklu öğrenci görüyoruz.
Bu durumda iki seçenek ortaya çıkıyor. Ya bu öğrenciler yurttan, okula, okuldan yurda giden ve tüm günlerini burada geçiren çalışkan öğrencilerdir.
Ya da diyorum, acaba bu öğrenciler gelip üniversitemizde kayıt yapıp, aldıkları öğrenci belgesi ile yurdumuzun diğer yörelerinde mi yaşıyorlar?
Yine acaba diyorum bu öğrenciler, Siirt’te kalmıyorlarsa onları buraya bağlamak için başta sosyal aktiviteler olmak üzere çeşitli düzenlenemeler yapılamaz mı?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER