REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KALEKOLLARDAN SONRA, KULEKOLLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KALEKOLLARDAN SONRA, KULEKOLLAR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
13 views
06 Ekim 2017 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sınır güvenliğinin sağlanması için önce KALEKOKLLAR inşa edildi. Çok sayıda Mehmetçiğin şehit olduğu derme çatma sınır karakollarının hali içler acısıydı. 3 kez baskına uğrayan Şemdinli’deki Aktütün Karakolu’nda 3 Ekim 2008’de de 17 şehit verilince sınır karakollarının güçlendirilmesi kararı alınmış ve KALEKOLLARIN inşaatına başlanmıştı.

KALEKOLLARIN yapımı gerçekten çok gerekliydi ve belki de geç kalınmış bir karardı. TOKİ tarafından inşa edilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen KALEKOLLARDAN bazılarının adları şöyle. Serin, Samanlı, Çobanpınar, Taşlıtepe, Taşdelen, Perihan, Betonpınar, Sivritepe, Dikboğaz, Tuzla, Milli, Alan, Derecik, Çelik, Kısıklı, Serbest, Sultantopu, Kavaklı, Pirinçeken, Ördekli, Ortaklar, Kocatepe, Üzümlü, Aktütün, Dağlıca ve Sarıyayla.

Bu KELEKOLLAR 1985’ten günümüze  kadar terör örgütünün baskınlarına hedef olan mevziler. PKK’nın ağır silahlarla saldırdığı bu karakollarda, teröristlerin ilk ateşinde 300’den fazla asker şehit olduğu biliniyor. TOKİ tarafından yapılan karakol binalarının ne kadar gerekli oldukları zaman içinde daha iyi anlaşılmakta.

Maliyeti 2.5 milyon TL’nin üzerinde olan KALEKOLLAR çevresi ve içindeki askeri malzeme hariç. 80 personel kapasitelidir. bu karakolları çevreleyen dış duvarlar mukavemeti çok yüksek bir betondan inşa edilmiş. Betonun arasında, duvarın direncini artıran, farklı maddelerden dolgu malzemeleri de yer alıyor. Duvarın dışında geniş bir hendek var. O hendeğin de dışında, helezonik dikenli teller bulunmakta. Karakol komutanının tabiriyle, “Akıllı insanın yaklaşmaya bile cesaret edemeyeceği bir yer” bu KALEKOLLAR. Hem de stratejik noktalara inşa edildiklerinden geniş bir görüş alanına sahipler.

Kalekollardan sonra sıra KULEKOL yapımına geldi. Suriye sınırına dünyanın en uzun 3’üncü duvarını ören TOKİ, sınır hattını kontrol etmek amacıyla 15 metre yüksekliğinde ve 7 metre çapında 21 tane ‘KULEKOL’ inşa ediyor. Türkiye-Suriye sınırındaki 688 kilometrelik duvar ve İran sınırında yapımına başlanan 144 kilometrelik sınır duvarından sonra yüksekliği 15 metre, çapı 7 metre olan, “KULEKOL” adı verilen gözetleme kulelerinin inşasına başlandı.

Terörle mücadele kapsamında sınır hattında yüksek güvenlikli duvar örme projesinde ikinci aşamaya geçildi. Güvenlik duvarı, ağırlıklı olarak düz bir hat şeklinde ilerleyen Suriye sınırına örüldü. Daha önce yaklaşık 250 kilometresi valilikler tarafından yapılan duvar örme işini TOKİ üstlendi ve hızlı bir şekilde duvarın tamamı bitirildi.

TOKİ, Suriye sınırında 688 kilometre uzunluğundaki duvarı bitirdikten sonra İran sınırında 144 kilometrelik sınır duvarının inşasına başladı. Şimdi bu duvarın arasına yüksekliği 15 metre, çapı 7 metre olan “KULEKOL”LAR yapılıyor. Suriye’den yasadışı geçişlerin ve terörist sızmalarının önlenmesi, sınırın daha güvenli hale getirilmesi açısından projeye büyük önem veriliyor. Gaziantep ve Kilis illerindeki sınır hattına toplam 21 adet KULEKOL yapılacak. Bunların 18’i Kilis-Gaziantep hudut hattında, 3’ü ise Gaziantep- Karkamış hudut hattında yer alacak. Kulekolların yanı sıra özellikle mayınlı bölgelere ve IŞİD’in çekilirken el yapımı patlayıcı döşeyerek tuzaklama yaptığı yerlere pasavan yollar inşa ediliyor. Yerine göre değişmekle birlikte 10 kilometre aralıklarla yapılacak bu yollar sayesinde riskli araziden geçerek güvenlik duvarına ulaşacak askerler, sınır hattı boyunca istedikleri noktaya müdahale edebilecek.

Askerlerin ihtiyaç duyacağı her türlü malzeme, KULEKOLLARIN içinde yer alacak. Zeminle birlikte 5 kattan oluşacak gözetleme kulelerinin zemin katında duş ve silahlık bulunuyor. 1’inci kat sistem odası olarak tasarlandı. Atış mazgalları da olan KULEKOLLARIN camları kurşun geçirmez.

Yaşam katı olarak tasarlanan 2’nci katta fırın ve diğer yaşam aparatları bulunacak. 3’üncü kat gözetleme katı olarak kullanılacak. Prefabrik KULEKOLLAR; 4 modülü duvar elemanları, 1 modülü de döşeme ve parapetler olmak üzere toplam 5 parçadan oluşuyor.

KULEKOLLARIN bir özellikleri de taşınabilir olmaları. Bulundukları bölgede güvenlik sorunu ortadan kalktığında ya da başka bölgede ihtiyaç duyulduğunda KULEKOLLAR, taşınıp istenilen amaçla yeniden kurulabilecek. Sınırı duvarı, yollar ve kulekolların tamamı yerli; Türk firmaları tarafından inşa ediliyor. TOKİ’nin üstlendiği bu dev proje, 700 milyon TL’ye mal oldu.

Evet, geç de olsa sınırlarımızın KALEKOL VE KULEKOLLARLA takviye edilmesi gerçekten çok isabetlidir. KALEKOLLARIN VE KULEKOLLARIN diğer sınır belgelerinde de bir an önce yapımlarına başlanması dileklerimizle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.