REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KALICI BİR SİSTEM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KALICI BİR SİSTEM
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
20 Eylül 2017 - 13:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanın diğer canlılardan farkı, birlikte kültür oluşturmalarıdır ve bu oluşumun yolu eğitimden geçer. Her ülke, vatandaşının en iyi kültürle mücehhez olması için eğitime önem verir  ve eğitim düzeyleri yüksek olan ülkeler, her alanda diğer ülkelerden daha başarılı olurlar. Bu gerçek doğrultusunda ülkemizdeki eğitim sistemine yönelik yapılan değerlendirmelere özetle değinmek isterim: “Ülkemizde eğitim sisteminde sık-sık yapılan değişiklikler, sistemin rayına oturtulmadığının bir göstergesidir. Bugünlerde temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemini içeren ve kısaca TEOG diye iade edilen sınav sistemine son verileceği açıklaması, bu gerçeği teyit ediyor.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, sisteme son verilmesi gerektiğini dile getirmesinden sonra Başbakan Binali Yıldırım, Şanlıurfa’da yeni eğitim-öğretim yılının başlaması etkinliğinde yaptığı konuşmada zaman içerisinde TEOG’un yarışa dönüştüğünü ve öğrencileri stres içine soktuğunu ifade ederek, öğrencilerin uykularını kaçıran sisteme son verileceğini söylerken Milli Eğitim Bakanı da bu yıl TEOG’un yapılmayacağını dile getirdi. Eğitim, çocuklarımız için çok önemlidir ve bunun içindir ki, TEOG yerine düşünülecek alternatiflerin de ilerde yeniden değişmesi gerekecek türden olmaması noktasında azami duyarlılığı göstermek şarttır…”

Başkaları gibi, halkımızın yukarıda dile getirdikleri görüşlerinde yerden göğe kadar haklı olduklarını ifade etmek isterim. Zira, gerçekten de son yıllarda eğitim adet bir yaz-boz’a dönüşmüştür ve değişen bakan sayısının en çok Milli Eğitim Bakanlığında olması, istenen bir sistemin halen rayına oturtulmadığının göstergesidir ve bu nedenle TEOG yerine düşünülen alternatiflerin, bundan böyle olsun öğrencilerin uykusunu kaçıracak, stres içine girmelerine sebebiyet vermekten uzak kalmalarını sağlayacak şekilde düzenlenmeleri noktasında gereken azami duyarlılığın gösterilmesi gerekmektedir.  Ülkelerin kalkınmasında, sorunların aşılmasında en önemli faktör olan eğitim konusunda kalıcı bir sistemde karar kılınmadığı taktirde, gelecekte de sistemi değiştirme mecburiyetinde kalınabilecek ve milli eğitim müfredatında sık-sık yapılan değişikliklere gösterilen tepki, tavan yapacaktır.

TEOG’un bu yıl yapılmayacağını açıklayan ilgililer, alternatiflerin ne olacağını da bir an önce açıklayarak velileri ve öğrencileri rahatlatmalıdırlar diyorum. Unutulmasın ki, muasır medeniyet düzeyine ulaşmanın yolu da evvel emirde kaliteli eğitimi gerektirir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.