REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KAMU YATIRIMLARINDA LÜTFEN TİTİZ DAVRANALIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KAMU YATIRIMLARINDA LÜTFEN TİTİZ DAVRANALIM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
11 Aralık 2017 - 12:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kamu yatırımlarında ilimizde yeteri kadar titiz davranılmadığını kanısındayım. Şöyle bir etrafımıza baktığımızda onlarca değil,  yüzlerce atıl durumda veya yapılmış ve bir süre kullanıldıktan sonra atıldan öte harap duruma düşmüş yatırımları görebiliyoruz.

Aynı mevkide yapılmış üç yatırımı örnek versem sanırım ne demek istediğim  çok daha iyi anlaşılır. 2000’li yılların başında Adliye Sarayının alt tarafında bir çocuk bahçesi ve küçük bir havuz yapılmıştı. Bu havuz ve çocuk bahçesi, bir iki yıl güzel bir şekilde korundu ve ardından yok olup gitti. Bahçeden eser kalmadığı gibi sanırım havuzun çukuru dahi dolmuş durumda ve bu çalışmadan artık en ufak bir iz bile yok.

Diğer iki örnek daha yakın bir zamandan. 2015 yılından sonra yapılmış yatırımlar. İkisi de Kültür Merkezi hizmet binası bünyesinde gerçekleştirildi.  Kültür Merkezinin arka tarafında birkaç yıl önce bir halı saha yapıldı. Siirt’te halı saha yapılabilecek çok daha uygun yerler varken, halı saha oraya kuruldu. Kültür Merkezindeki etkinlikleri elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar ciddi anlamda orada maç oynayan kimseleri görmedim.Yalnızca birkaç defa tel örgülerin üzerinden atlayan 7-8 yaşlarındaki çocukların oynadıklarını gördüm.

Yine birkaç yıl önce bu merkezin bodrum katında seramik atölyesi kuruldu. Büyük emek ve masraflarla başta fırın olmak üzere gerekli malzemeler getirildi. Atölyenin açılışında Siirt’e ve özellikle aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen ev hanımlarına kadar yararlı olacağı uzun-uzun anlatıldı. Çeşitli teşvikler verilerek bir kurs açılmasını sağlayacak kadar kursiyer bulundu. Yorgan gitti kavga bitti misali kurs bitti, seramik atölyesinden söz edilmez oldu.

Bunlar yalnızca aynı civarda yapılmış yatırımlardan üç örnek. İl genelini taradığımızda daha çok örnek var.  Şirvan’da daha eğitim çalışmalarını tamamlamadan ve daha bir gösteri dahi yapamadan dağıtılan mehter takımından, Pervari’de ki mantarcılık tesisine ve  Ormanbağı  İskambo Köyündeki  pekmez paketleme tesisine kadar anlatılacak o  kadar çok örnek var ki…

Bu nedenle diyorum ki; Lütfen kamu yatırımlarını planlarken günü birlik düşünmeyelim ve bu yatırımların gerekliliğini ve gerçekliğini göz önünde bulunduralım. Bunların yanında sürdürebilirliliği konusu da çok önemli. Sürdürülemeyecek, yatırımları yapmayalım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.