Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

KAMUDA GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK

Son yıllarda bütün Türkiye de olduğu gibi Siirt’ te de kamu personelinin yaş ortalaması oldukça yükseldi.

Bunda en büyük etken son yıllarda emeklinin içerisine düşürüldüğü durum. Daha önceleri emeklilik maaşı ile aktif maaş arasındaki fark yüzde 30’lar civarında iken bu fark günümüzde yüzde 70’lere bile varabiliyor.

Zaten yeterli miktarda olmayan maaşların birde bu kadar azalması çalışan memurların gözünü korkutuyor ve bu yüzden kimse emekli olmak istemiyor. Neredeyse bütün memurlar artık 65 yaşına kadar bekliyor.

Sosyal güvenlik dengesi açısından iyi olan bu durumun sakıncalı birçok yönü de bulunuyor.

İlerlemiş yaşına rağmen 18 yaşında ki enerjisi ile gençleri cebinden çıkarabile olanları tenzih ederim ama bu bölümünün ahı gitmiş, vahı kalmış.  Bu da işlerin aksamasına neden oluyor.

En önemlisi de Siirt’te yaşanan yoğun işsizliğe yaptığı olumsuz katkıdır. Türkiye ortalamasının üç katından fazla işsizliğin yol açtığı yaraya bir bıçakta buradan geliyor.

Konu elbette bütün ülkeyi ilgilendiren bir sorun. Ancak Siirt’te büyük bir bölümü beyaz yakalı işlerde görev alabilecek nitelikte yüksek öğrenimini tamamlamış on binlerce gencimizin çayhane ve kahvehane köşelerinde zaman öldürdüğünü ve o yaşa rağmen baba eline bakmak zorunda kaldığını düşününce ek olarak bir şeyler yapma zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Biz elimizden geleni yapalım ve buradan bir çağrı yapalım; Zorunlu bir nedeni olmayan kamu görevlileri 65 yaşını beklemeden emekliye ayrılarak gençlere yer açsınlar.

Açsınlar ki, o gençlerde evlenebilsin ve çoluk çocuğa karışabilsinler,

Açsınlar ki, o gençler okullarda yıllar boyu çürüttükleri dirseklerin karşılığını görebilsinler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER