Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

KAMUDA TASARRUF VE  VERİMLİLİK PAKETİ!!!

“Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” 13 mayıs günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı.

Enflasyonu tek rakama düşürerek, hayat pahalılığını durdurmayı amaçladığı öne sürülen paket, maliyecilerin deyimiyle (KOF) çıktı.

Hedeflerinden birinin geçen yıl yüzde 9-10’lara çıkan bütçe açığını, aldıkları tedbirlerle yüzde 5 gibi makul ve yönetilebilir bir düzeye çekebilmek olduğunu söyleyen Bakan Mehmet Şimşek kamuda yeni bina alımı ve yapımının 3 yıl süreyle durdurulacağını, 3 yıl boyunca sadece emekli olanların yerlerine memur alımı yapılacağını, esnek ve uzaktan çalışma modelinin geliştirileceğini, yönetim kurulu ücretlerine tavan getirileceğini açıkladı.

Harcama tedbirlerinin, “kamuda tasarruf, bütçede harcama disiplini ve kamu yatırımlarında verimlilik” olmak üzere 3 temel ekseni olduğuna dikkati çeken Şimşek, “Kamu tasarrufu diye baktığımızda 8 öncelikli alana yoğunlaşıyoruz. Bu alanlar, taşıtlar, binalar, kamu istihdamı, idari yapılanmada etkinlik, yurt dışı geçici görevlendirme giderleri, enerji ve atık yönetimi, haberleşme giderleri ile diğer cari harcamalardır.” dedi.

Kamuda tasarruf konusunda ikinci ana başlıklarının kamu binaları olduğunu belirten Maliye Bakanı şunları söyledi: “Deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımını 3 yıl süreyle durduruyoruz. Kamu binalarına kişi başı metrekare standardı getirildi daha önce ve bunun etkin şekilde uygulanmasını sağlayacağız. Mevcut binaların da kurumlar arasında etkin kullanımını sağlayacağız. Yeni bina kiralanmasına izin vermeyeceğiz, mevcut kiralamaları da peyderpey sonlandıracağız. Doğal afet ve güvenlikle ilgili olanlar hariç, yeni lojman ve sosyal tesis alımını, yapımını ve kiralanmasını süresiz kaldırıyoruz. Savunma ve güvenlik hariç, mevcut sosyal tesisleri ekonomiye kazandıracağız. Lojman kiralarını ve sosyal tesis ücretlerini rayiç bedelleri dikkate alarak gözden geçireceğiz. Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz” diyen Şimşek, “Mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15 oranında kesinti yapacağız” dedi.

Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığının da birçok ilde hem defterdarlıkları hem de vergi dairesi başkanlıkları olduğunu, etkinlik ve verimlilik için bu ikisini birleştireceklerini, böylece Türk milletine daha iyi hizmet sunacaklarını iddia etti. Tasarruf tedbirleri kapsamında ne Saray masraflarının kısılacağını, ne koruma ordusunun azaltılacağını, ne de 125 makam aracının düşürüleceğine dair en ufak bir işaret vermedi. Anımsatalım, Almanya’da makam sadece 9 bin makam aracı var.

Kısacağı, tasarruf tedbirleri diye yutturulan, harcamalar içinde sadece çerez parasından ibaret.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER