Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

KANUN KUVVETİNDE  KARARNAMELER!!!

Türkiye, 6 yıldan beri kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmektedir. Konuyla ilgili yapılan şikayetleri inceleyen Anayasa Mahkemesi, kanun hükmünde kararname yetkisiyle(!) yapılan işlemlerin büyük çoğunluğunun Anayasaya aykırı oldukları hükmünü açıkladı.

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanının kanun hükmünde kararnamelerle Vali, Kaymakam ve benzeri üst düzey bürokratları resen atama yetkisinin olmadığı, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı ve Rektör atamalarını resen yapamayacağı kararını açıkladı. Merkez Bankası Başkanının dört yıllık görev süresi dolmadan görevden alamayacağı da Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanan kararlar arasında. Oysa,. 2018 yılından bu yana 5 Merkez Bankası Başkanı Kanun Hükmündeki Kararnamelerle değiştirildiler. Yasama, yargı ve yürütme Tek kişinin eline bırakırsanız, olacağı budur.

Anayasaya aykırı çıkarılan ve yürürlüğe girmi7ş bulunan Kanun Hükmündeki Kararnameler ne olacak. Anayasa Mahkemesi karar verirken bir curcunaya yol açmamak açısından olsa gerek, kararın uygulanması için 1 yıllık süre tanımış. Yani, kanun hükmünde kararnamelerle atı alan, çoktan Üsküdar’ı geçmiş.

Yasama, yargı ve yürütme bir elde toplanınca haliyle kanunlara ve yasalara uygun olmayan gelişmeler yaşanır. Padişahların bile böyle geniş yetkileri yoktu. Sadrazamın, Kubbealtı vezirlerinin tasvibi ve Şeyh-ül İslamın fetvası olmadan, Padişahlar hiçbir konuda resen karar veremezlerdi.

Anayasa Mahkemesinin kararıyla, çıkarılmış ve yürürlüğe konulmuş olan çok sayıda kanun hükmünde kararnamenin anayasaya aykırı oldukları tescillenmiştir. Bakalım, pirincin taşı nasıl ayıklanacak.

ANEKDOT

Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim, bir konuda hüküm vermeden önce mutlaka Şeyh-ül İslamdan fetva alırdı.

Vefatı halinde kasa tipi kapalı bir kutunun tabutuna konulmasını istemiş olan Padişah öldüğü zaman din adamları vasiyetinin yerine getirilip getirilmeyeceğini tartışmışlar. İslam Dininde, ölülerin KEFEN dışında hiçbir eşyanın yanlarına konulmayacağı hükmü var.

Ulema, Yavuz’un vasiyetinin yerine getirilip getirilemeyeceği konusunu tartışırlarken, kasa düşmüş ve kırılmış. İçinden ne mi çıkmış! Yaptığı icraatlar için İstanbul müftüsü Sarıgörez Nûreddin Efendi ve din âlimi Kemalpaşazâde‘den aldığı yazılı fetvalar.

Bu durumu gören Kemalpaşazade söylenmiş:

-Ah padişahım ah, sen kendini kurtardın. Yükü boynumuza bıraktın…

TAŞLAMA

HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN

DOKUZ GÜNLÜK TATİL VAR

TATİLDE BOL-BOL HARCA

CEPTE DOLU PARALAR

 

BAYRAM İKRAMİYESİ

VERSENİZE MEMURA

DOKUZ GÜN TATİL VERİP

YATIRDINIZ ÇAMURA

 

MEMUR NE HARCAYACAK

NASIL TATİL YAPACAK

TATİL İÇİN EVLERDE

KIYAMETLER KOPACAK

 

TATİL VERMEYE CÖMERT

İKRAMİYE VERMEZLER

MEMUR HANGİ PARAYLA

TATİL YAPSIN DEMEZLER

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER