REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KAR YAĞIŞLARI VE DOĞALGAZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KAR YAĞIŞLARI VE DOĞALGAZ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
17 views
24 Kasım 2017 - 13:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimiz genelinde kar yağışları Aralık ayında başlamakla birlikte özellikle Şehir merkezinde Ocak ayının ilk haftası düşmeye başlar. Yıllardan beri bu hep böyle olmuştur. Ancak, yıllardan beri ilk defa Kasım ayının son haftasında serpiştirme de olsa Şehir merkezine kar düştüğünü gözlemledik.

Gerçi, meteoroloji uyarmış ve İlimizin de dahil olduğu 33 ilde kar yağışlarının etkili olacağı açıklanmıştı. Kar yağışının erken start alması bu yıl zor bir kış mevsiminin yaşanacağının da işareti olmakta.

Şunu da belirtmekte yarar var. Şehrimizin doğalgazla ısınan yeni kesimi, bu açıdan oldukça şanslı. Çünkü yakacak fiyatlarında kış şartlarına paralel bir yükselme olmayacak. Doğalgaz fiyatları, yağışların durumuna göre ayarlanmıyor. Ancak, Şehrin eski kesiminde oturan, yakacak olarak odun ve kömür kullanan hemşerilerimizin işleri zor gibi. Çünkü kar yağışlarının erken başlaması, yakacak sorununu gündeme taşıyacak, odun, kömür fiyatları haliyle yükselecek.

Biz, daha önce de önermiştik. Kar yağışlarının başladığı bu ortamda bir daha anımsatalım. Şehrin eski kesiminin sokakları dar olan semtlerine doğalgaz hattı çekmek mümkün olmayabilir. Ancak, ana caddeler ve geniş sokaklar üzerindeki kesimlere doğalgaz hattının döşenmesi mümkündür. Bu suretle, Şehrin eski kesiminin yarısına yakın bölümü doğalgaza kavuşturulabilir.

Bu arada, Şehrimizde, bazı semtlerinde yakacak olarak TEZEK kullanıldığını anımsatmakta yarar var. Şehrin varoşlarındaki semtlere gidin, öbek-öbek tezek yığınlarıyla karşılaşacaksınız. Bu tezek yığınları, elbette kış mevsiminde yakacak olarak kullanılmak üzere istiflenmiştir. Özellikle hayvancılıkla uğraşan hemşerilerimiz, tezek kullanarak besledikleri hayvanların bu ürünlerinden de yararlanmak istiyorlar. Genelde fakir olan bu vatandaşlarımızın tezeği yakacak olarak kullanmaları kendileri açısından normaldir. Ancak, bu durumda Şehrin havasının kirlendiğini ve Türkiye’nin havası en kirli Şehirlerinden birinin Siirt olduğunu anımsatmakta yarar var.

Kış mevsimini zenginler sever. Fakir ve dar gelirliler ise yakacak ve bu arada kışlık giyecek tedariki açısından bu mevsimden illallah ederler.

Evet, bu yıl kara kış Şehrimize geçmiş yıllardan erken düştü. Şehrimizde genelde Ocak ayının ilk haftası başlayan kar yağışları, bu yıl, Kasım ayının son haftasında düşmeğe başlamakla, özellikle dar gelirli vatandaşları zora soktu. Bakalım, sosyal yardımlaşma vakfı fakir ailelere yakacak yardımlarını ne zaman başlatacak…

“ANNEM-BABAM TATMASINLAR!”

Soğuk bir kış günü çarşıdan eve gelen AMMO MAHMUT, Hanımına:

-Çok üşüdüm, şu mangalı önüme getir de azıcık ısınayım… demiş, Hanımı da, istenileni yapmış ve ateş mangalını kocasının oturduğu sedirin önüne götürmüş. Küllenen ateşi eşelesin diye de, maşayı vermiş.

AMMO MAHMUT da, bir taraftan ateşi eşelerken, diğer taraftan, ateşten ne kadar hoşlandığını belirtiyor gibi yaparak, Hanımına, muzipçe söylenmiş:

-Ohhh! Aleroh ımki u ebuki. İmmi u ebi meyvokuva!= Ohhh! Annenin babanın ruhuna olsun. Annem babam tatmasınlar…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.