REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“KARA SAPANLI DÖNEMLERDE BİLE TARIM SEKTÖRÜNDE DAHA İYİYDİK!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“KARA SAPANLI DÖNEMLERDE BİLE TARIM SEKTÖRÜNDE DAHA İYİYDİK!”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
38 views
19 Mart 2018 - 12:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde ihracatın arttığından söz edilirken, ithalattaki durumun ulaştığı düşündürücü boyutlara değinen olmuyor. Uzun müddettir, et fiyatlarındaki yükselişi dizginlemek gayesiyle gerçekleştirilen canlı hayvan ve Karkas Et ithalatına devam ediliyor ama son zamanlarda bu alandaki ithalatın bir işe yaramadığı, at fiyatında yaşanan artıştan anlaşılmaktadır.

İthal edilmekte olan Karkas Et’in kalitesi bilinmediğinden canlı hayvan ithalatı ön plana çıkıyor ve kur fiyatları bu alandaki ithalatı olumsuz etkiliyor. Bir zamanlar dışarıdan canlı hayvan ve et ithal etmeyen ülkemizin son yıllarda bu ihtiyaç kalemini ithal etmek mecburiyetinde kalması, tarımın önemli bir dalı sayılan hayvancılığı geliştirecek gerçekçi önlemlerin alınmadığı gerçeğini yansıtmakta ve her olumsuzlukta olduğu gibi et konusunda yaşanan bu olumsuzluğun bedelini de vatandaşlarımız ödemektedir.

Bazı ülkeler gibi savunma silahlarımızı zamanında üretme şansına kavuşturulmadığımız için çekilen sıkıntılar hepimizin malumudur. Neyse ki şimdi kendi bünyemizde kendi silahımızın üretilmesine çalışılıyor ve bu çalışmaların daha çok yaygınlaştırılması gerektiğini belirtmek isterim. Öyle ya, neden bazı füzeleri başkalarından tedarik etmek zorunda kalalım ki? Hem sadece, savunma alanındaki ihtiyaçlarımızı değil, diğer alanlardaki tüm ihtiyaçlarımızı da kendi bünyemizde üretme noktasını azami şekilde önemsemeliyiz.

Önemsemeliyiz diyordum da, önemsemediğimiz bir gerçektir ve tarım ile hayvancılık sektörlerindeki durum, bu acı gerçeği çok net şekilde gözler önüne sermektedir.  Tarım ve hayvancılık potansiyelimizin çok elverişli olmasına rağmen bu potansiyelden azami ölçüde istifade etme hedefine ulaşmamamız, başka alanlarda arzulanan üretimi gerçekleştirme umudumuza maalesef gölge düşürmektedir.

Canlı hayvan ve Karkas Et ithalatı, bu ihtiyaç kaleminin ucuzlamasını sağlamamıştır ve başvurduğumuz bu ithalatı fırsat telakki eden ülkeler ithalattan en yüksek oranda kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Tarım ve hayvancılık ürünlerinin çok yakın bir gelecekte tahminlerin üstünde kıymete binecekleri dile getirilirken, bizim sahip olduğumuz bu potansiyeli değerlendiremememiz, ülke ve halkımız adına büyük bir talihsizliktir. Kara sapan’lı dönemlerde bile tarım sektöründeki üretimde bugünkünden bile daha iyi durumda olduğumuzu ifade eden söylemler üzücü olduğu kadar düşündürücüdür derken, artık bu çok önemli potansiyele gerçekçi şekilde bir an önce sahip çıkılmasının kaçınılmazlık arz ettiğine ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.