REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KARDELENLER NEDEN KAÇIYOR?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KARDELENLER NEDEN KAÇIYOR?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
3 views
12 Ağustos 2020 - 10:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bazen insanların üzerine bir kâbus gibi çöken, yoğun kar da insanların içini açan, geleceğe ilişkin umutlarını pekiştiren kardelen çiçekleridir.. İlimizde yatırım yapmaya çalışanları kentin üzerine bir kâbus gibi çöken, burada yatırım yapılamaz algısını kırmaya çalışmaları nedeniyle kardelenlere benzetiyorum.

Ama üzülerek görüyorum ki, ilimizin kardelenleri çok kısa sürede soluyor ve umut vaat etmesi gereken bu çiçekler umut kırıcı oluyor. .Gerçekten kardelenlerimiz neden soluyor, daha doğrusu kaçıyor ya da kaçmak zorunda kalıyor? Onları kaçıran nedenlerin başlıcaları hangileridir?

Şöyle bir geriye doğru baktığımızda 2000 yılının başlarından beri ilimizde tekstil sektöründe 20 ‘ye yakın firma faaliyet gösterdi. Gömlekten iç çamaşırı ve çocuk giyimine kadar tekstil sektörünün her alanında faaliyet göstermekte olan bu firmalar neden bir-bir kapandı? Bunlara organize sanayi bölgemizin ilk yatırımı olan boya fabrikasını, yalıtım ürünleri, temizlik ürünleri ve nar suyu tesisi ile daha birçok tesisi eklemek gerekiyor. Daha tam kapasite dolmadan OSB’miz neden adeta bir yatırım çöplüğüne dönüştü.

Bu soruların cevaplarının verilmesi ilimizin geleceği açısından çok önemlidir.. Geçmiş geleceğin teminatıdır.. Geçmişteki hatalardan alınacak dersler geleceğe yön verir e bu nedenle detaylı araştırmaların yapılması ve daha önce yatırım yapan, ancak belirli bir sürede bu yatırımdan vazgeçenlerle bire bir görüşülmesinde yarar vardır.

Bu kötümser tabloyu tek bir nedene bağlamak elbette mümkün değildir.. Ulaşımdaki zorluklardan  kalifiye eleman bulma zorluğuna kadar birçok neden bu tablonun oluşmasında etkili olmaktadır. Ancak ben hemen akla gelen ve bilinen bu nedenlere ek bir nedene değinmek istiyorum. Birçok yatırımcı ile yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime göre bu işte bir bürokrasinin etkisi bulunmaktadır.

Kamu görevlilerimiz yatırımcılara yapılması gereken desteği vermekte çok ürkek davranıyor ve olmadık bahaneler öne sürüyorlar. Yanlış anlaşılmasın bu tür engelleri çıkaranların büyük bir bölümü bilinçli veya kasıtlı yapmıyorlar. Bu tür işlemlerle çoğu zaman ilk defa karşılaştıkları için ürkek davranıyor ve kendilerini sağlama almaya çalışıyorlar.

Buraya yatırıma davet edilirken her türlü kapının kendisine açılacağı vaat edilen yatırımcı bu tür davranışlar ve ürkeklikleri görünce, diğer unsurlarında etkisiyle yatırımdan vazgeçiyor. Hatta ülkelerin sanayicileri için koyduğu gümrük duvarları  benzeri il bazında konulacak  duvarlarla korunmayı bekleyen yatırımcı.. Bunu görmeyince bir süre sonra bıkıyor ve yaptığı yatırımı da kapatma yoluna gidiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.