Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

KATLEDİLEN ADALET!

(İbret alınsa, tarih tekerrür etmezdi) denilir amma, ibret alınmıyor ki tarih tekerrür ediyor. 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında dönemin iktidar mensuplarının ileri gelenleri yakalanmış ve YASSIADA’YA TIKILMIŞLARDI. Yassıada’da, sözde yargılamaları yürütecek  (Yüksek AdaletDivanı) adı altında bir de olağanüstü mahkeme oluşturulmuştu. Mahkemenin  Başkanı Salim Başol adında  sözde bir hukukçuydu! Bugün, kimi siyasi hükümlüler hakkında verilen kararları duyunca, ister istemez aklımız bize Yassıada Mahkemesini, savcı ve hâkimlerini anımsatıyor.

Bu sözde (Yüksek Adalet Divanı!) Yassıada duruşmalarına 14 Ekim 1960’ta başlamış, tüm yargılamalar 11 ay sürmüştü. Adı yargılama bile olsa, aslında yapılan  yargısız infazdı! Sanıklar sürekli aşağılanıyor, vatana ihanet suçuyla yaftalanıyorlardı. Kendilerini savunmalarına bile imkân verilmiyordu.

Mahkeme Başkanı Salim Başol’un “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” vecizesi(!) Türk adaletine sürülen kapkara bir leke olarak kayıtlara geçmişti. Sanıklara, kendilerini savunmaları için çok kısa süre veriliyor, savunma hakları açık bir şekilde gasp ediliyordu.

Bu Yassıada Mahkemesi muhabbeti durduk yerde çıkmadı. Siyasi ağırlıklı davalarda verilen kararları gördükçe ister istemez zihinlerde çağrışım yapıyor.

Yargılamaların, evrensel yargılama standartlarına göre yapılmadığı ortada. Çünkü,Avrupa Birliği Adalet Divanı ya da kısaca Avrupa Adalet Divanı, AAD, Türk Mahkemeleri tarafından verilen birçok cezaları haksız bulmakta, müebbet hapis cezalarına çarptırılanların bile tahliye edilmelerini isteyen kararlar alarak, kararlarına uyulmadığı takdirde yatırımlar uygulanacağını vurgulamakta.

YASSIADA’DA kurulan Yüksek Adalet Divanı(!) örneği “sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor” gibi durumlara düşülürse, bugün Yassıada mahkemesini, savcı ve hâkimlerini yargılayanlar olduğu gibi, gelecek yıllarda bugünkü siyasi davalarda verilen kararlar için aynı durum yaşanabilir.

Hele, Türkiye İşçi Partisinden Milletvekili seçildiği halde hala tutuklu olan Can Atalay davasında durum sözün tam anlamıyla bir garabet. Anayasa Mahkemesi, Yargıtayı; Yargıtay, Anayasa Mahkemesini suçluyor. Hangi mahkemenin haklı olduğu bizi ilgilendirmez. Sonuç itibarı ile adaletin bu yüksek iki organından biri büyük bir adli hata içinde. Yani, bunlardan biri tarafından adalet katledilmiştir.

Sanıkları, genelde siyasiler olan davalar konusunda Avrupa Birliği yasalarına uygun kararlar alınması temennisiyle…

TAŞLAMA

ALTMIŞ MÜSLÜMAN ÜLKE

VAR BİLİNEN DÜNYADA

VE DE MÜSLÜMANLAR VAR

DİĞER TÜM ÜLKELERDE

ALTMIŞ ÜLKE, İSRAİL

İLE BAŞ EDEMİYOR

NETANYAHU KÖPEĞİ

AÇIK MEYDAN OKUYOR

TEHDİT ETMEKTE BÜTÜN

MÜSLÜMAN ÜLKELERİ

ÖZELLİKLE ÜLKENİN

YÖNETİCİLERİNİ

HALKI MÜSLÜMAN OLAN

ÜLKELERİ YÖNETEN

MÜSLÜMAN MI, DEĞİL Mİ

SORGULANIR GERÇEKTEN

DEMOKRASİ BİLE YOK

MÜSLÜMAN ÜLKELERDE

NASIL BAĞIMSIZ KARAR

VEREBİLECEK SÖYLE

ABD’YE BAĞLIYSA

YÖNETİCİ GÖBEKTEN

NE HAYIR UMULUR Kİ

O MÜSLÜMAN ÜLKEDEN

ONBEŞ MİLYON YAHUDİ

İKİ MİLYAR MÜSLÜMAN

HİCAP DUYMAK GEREKİR

BÖYLE ZEBUN OLMAKTAN

PETROL ZENGİNİ OLAN

BU MÜSLÜMAN ÜLKELER

MÜSLÜMANA EL VERMEZ

KAFİRE HARAÇ ÖDER

YÖNETİCİLERİ DİNSİZ

MÜSLÜMAN ÜLKELERİN

NE ÇEKSE BUNDAN ÇEKER

ÂLEM-İ İSLAM BİLİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER