REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KAYBOLAN EŞEĞİN BULUNMASI…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KAYBOLAN EŞEĞİN BULUNMASI…
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
38 views
14 Ekim 2017 - 15:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Allah gariban kulunu sevindirmek isterse, önce eşeğini kaybettirir, sonra buldurur) şeklinde söylenmiş çok güzel bir deyimimiz vardır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yapılması planlanan yüzde 40 oranındaki zammın, kamuoyunda büyük tepkiler uyandırması üzerine, karar geri çekildi ve zam oranının yüzde 40’tan, yüzde 25’e düşürüldüğü açıklandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MTV’deki artışın gözden geçirilmesini istemesinin ardından hükümet söz konusu düzenlemeyi gözden geçireceğini açıklamıştı. Daha sonra yapılan açıklamada da zam oranının yüzde 40’tan, yüzde 25’e düşürüldüğü belirtildi.

Elbette, bu karar motorlu taşıt vergisi ödemek durumundaki mükellefleri çok sevindirmiştir. Hani, yazımızın başında belirttiğimiz gibi, Yüce ALLAH gariban mükelleflerin yüzlerine baktı. Önce yüzde 40 oranında açıklanan ZAM yüzde 25’e çekilerek mükellefler sevindirildi.

Doğrusunu isterseniz, binecek eşeğimiz bile olmadığı için ne MTV zammının ilkönce yüzde 40 olarak açıklanmasına üzülmüştük, ne de şimdi yüzde 25’e düşürülecek olmasına seviniyoruz. İkisi de bizi ırgalamaz…

Özetle, KAYBEDECEĞİMİZ EŞEĞİMİZ BİLE OLMADIĞINA GÖRE BAKALIM, YÜCE ALLAH BU GARİBAN KULUNU NASIL SEVİNDİRECEK…

MAL ALMAYA GİTTİ, BÜTÜN PARAYLA PİYANGO BİLETİ ALDI

Şehrimizde, lâkabı (AMMO KEMO) olan bir zat varmış. O yıllar, talih oyunlarından sadece MİLLİ PİYANGO BİLETLERİNİN bulunduğu yıllarmış. İşte, bu AMMA KEMO DA, Milli Piyango çekilişlerine çok düşkün biriymiş. Hiçbir çekilişi kaçırmaz, mümkün mertebe çok bilet alırmış. Amma, hiçbir zaman da büyük sayılacak bir ikramiyeyi tutturamamış.

Bir gün, bu AMMO KEMO’YA, İŞ ORTAĞI HAYLİ PARA VERMİŞ. Tabii, bir o kadar da kendisi  koymuş. Diyarbakır’dan, iş yerlerinde satmak için bazı emtialar alıp, getirecekmiş. Ammo Kemo’nun Diyarbakır’a bu gidişi, YILBAŞI’NA yakın günlere denk gelmiş. O da, ne yapmış beğenirsiniz. Kendisinin ve ortağının verdiğiyle birlikte, bütün parayla MİLLİ PİYANGO’NUN YILBAŞI ÇEKİLİŞİNE AİT BİLETLER ALMIŞ.

Siirt’e döndüğünde, ortağı:

-Hani mallar? diye sorunca, ciddiyetle cevap vermiş:

-Bak ortak, senin verdiğin ve benim koyduğum paranın tümüyle MİLLİ PİYANGO BİLETİ ALDIM. İstersen ortak ol, istersen, senin paranı borç say. En yakın zamanda sana geri vereceğim! Borcum, borç!

***

Söz Milli Piyango çekilişlerinden ve talih oyunlarından açılmışken, konuyla ilgili olması açısından bir anekdot daha nakledelim. Anekdot şu:

Gençlik yıllarından başlayarak, Milli Piyango’nun hiçbir çekilişini kaçırmayan, ancak, aldığı biletlere zaman-zaman ya amorti, ya da son iki, üç rakamına ait ikramiyeler çıkan birine 80 yaşına geldiğinde büyük ikramiye çıkınca ne yapmış dersiniz.

İkramiyenin tümüyle büyük ve lüks bir tuvalet yaptırmış. Duvarına da şöyle bir levha kazdırmış:

“Kırkından önce gelen parayla İÇİLİR,

Altmıştan sonra gelen parayla GEÇİNİLİR,

Amma, para sekseninden sonra gelirse

Olsa, olsa işte içine böyle SIÇILIR!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.