REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KENDİLERİNE YETMİYORLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KENDİLERİNE YETMİYORLAR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
23 Ekim 2017 - 14:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İşsizliği aşağılara çekebilmek için alındığı belirtilen önlemler bir işe yaramadığından işsizlik daha da yaygınlaşıyor ve bu olumsuzluk üzdüğü kadar, endişelendiriyor. Zira; işsizlerin ne yaptıkları, nasıl geçindikleri hususu çok yönlü önem taşımaktadır ve böyle düşünenlerin, “İşsizliği azaltmak için çok daha ciddi önlemlere ihtiyaç var..” görüşünü paylaştıkları gözlenmektedir.

Bir zamanlar girişimcilere yatırım çağrısında bulunulurken, her işyerinin bir kişiyi istihdam ettirmesi durumunda işsizlik oranının büyük ölçüde azalacağına da vurgu yapılıyordu ve bu görüş hayata geçirilebilseydi, şüphesiz ifade edildiği gibi, çok önemli konuda arzulanan ve sevindiren bir sonuç alınmış olacaktı. Ancak, her işyerinin bir kişiyi istihdam etme temennisinin kulak bulma şansının olmadığı,  kısa zamanda aydınlığa kavuştu. Bazı işyerleri, zaten birilerini çalıştırmak mecburiyetindedirler ve buna rağmen söz konusu işyerlerinin bile, işlerini en az sayıda işçiyle döndürmeye çalıştıkları görüşü paylaşılıyor.

Küçük işyerlerine gelince; son zamanlarda bu işyerlerinin çoğu, zorunlu ödemelerini yapma gücünden uzaklaşmış bulunmaktadırlar ve bu gerçeği bazı esnaf vatandaşlarımız sık-sık dile getirmektedirler. “Kendimize bile yetmiyoruz ki birilerine ekmek kapısı aralayalım…” diyen küçük esnaf, bu yakınmasında samimidir. Kendilerine yetmiş olsaydılar, cezai duruma düşmemek için BAĞ-KUR primi ve diğer zorunlu ödemelerini zamanında yapacaklardı.

Girişimciler, ciddi yatırımlar yapmak için güvenliğin tam anlamı ile sağlandığı bir sürecin bekleyişi içindeler. Onların dışında sermayelerini birleştirmek suretiyle küçük ve orta ölçekli tesisler kurabilecek maddi gücü bulunanlar da, beklenen adımı atmıyorlar ve bu yüzden haliyle işsizlik daha da tırmanmaktadır. İnsan gücü büyük boyutta atıl durumda kalan ülkelerde sağlıklı bir kalkınma söz konusu olamaz ve bu bakımdan bizlerdeki koyu işsizliği aşağılara çekmek için çok daha ciddi önlemler düşünülmelidir. Günümüze dek bu önemli konuda alındığı belirtilen önlemler bağlamında verildiği dile getirilen teşvik, destek, faizsiz, ya da düşük faizli krediler arzulanan olumlu sonucu vermediğine göre, neden arzulanan sonucun alınmadığını sorgulayarak olumlu sonuç verecek önlemleri acilen hayata geçirmek gerekiyor.

Ülkemizin en önemli sorunu terördür ve bu konuda kararlı bir mücadele sürdürülürken, halkımızın en önemli beklentisi olan işsizlik için de sonuç verecek önlemleri kararlılıkla hayata geçirme hedefi güdülmelidir. Koyu işsizlikten söz etmişken, işsizlerde “Cazibe Merkezlerinden” ses çıkmaması merakının da tırmandığına dikkat çekmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.