REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNEMSENMELİDİR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNEMSENMELİDİR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
31 Ekim 2017 - 12:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda ülkemiz özellikle inşaat sektöründe bir canlılık yaşıyor ve TOKİ tarafından inşa edilen konutların yanı sıra özel sektör tarafından inşa edilen konutlar da satılıyor ama, dar gelirli olup da “Kira öder gibi” ev sahibi olma arzusu taşıyanların böyle bir şans bulmadıklarını, yakınmalarından anlıyorum. Günümüzde asgari ücretle geçinen bir ailenin hiçbir şekilde kira öder gibi konut sahibi olması mümkün değildir ve hiç kimse bu gerçeğin aksini iddia edemez.  Milyonlarca işsizimiz ise konut sahibi olabilmeyi, ancak rüyalarında görebilir. Bu tespit doğrultusunda inşa edilen konutlardan yararlananların; durumu iyi olanlarla çektikleri banka kredisini ödeyebilecek gücü bulunanların olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Satışları gerçekleştirilen çok sayıda konuta rağmen, işsiz ve dar gelirlilerin tümüne yakını “Kira öder gibi” ev sahibi omla şansından yoksundurlar ve ilgililer bu gerçeği herkesten daha iyi biliyor. Konutlardan edinen yabancı ülke vatandaşları da var ve bu ülkelerin başını Irak’lı vatandaşların çektiği, yapılan açıklamalara ilişkin medyada yer bulan haberlerde vurgulanıyor.

Siirt’te de inşa edilen konutlar kısa zamanda müşteri buluyor ve hatta çoğu vatandaşlarımızın inşa edilen konutlara “Temelden” girerek ödeme yaptıkları bilinmektedir. Kimi hemşerimiz ihtiyacı olduğu konutu peşin fiyatla alırken, şartları ödemede sıkıntı çekmemeye uygun olanlar da banka kredisi kullanmaktadırlar. Yani maaşları dolgun olanlarla kendileri yanı sıra eşleri çalışanlar,”Kira öder gibi” ev sahibi olmayı hedefleyebiliyorlar. Önemli konudan söz etmişken, ilimizin “Kentsel dönüşüm” kapsamından yararlandırılması beklentisine de bir kere daha dikkat çekmek isterim. İlimizin birinci derecede deprem kuşağında yer aldığı belirtiliyor ve yukarı kesimlerinin tümüne yakını, “Riskli alanları”  kapsayacak özellikleri taşıyor. Bu bakımdan, riskli olan geniş alanı “Kentsel Dönüşüm” kapsamında değerlendirmek, kaçınılmazlık arz etmektedir.

İşsiz ve dar gelirli vatandaşlarımızın, “Kira öder gibi” ev sahibi olmalarının imkansızlığına değinirken, ilimizin “Kentsel dönüşüm” projesinden en az oranda istifade ettiğinin tekrardan altını çizerek sayın ilgililerin dikkatini çekmeyi bir görev addettim. Konuta gerçekten ihtiyacı olanları “Kira öder gibi” ev sahibi kılabilmek için işsizliğin giderilmesi, dar gelirliğin giderilmesi gerekir. Bu beklentinin uzun zaman alacağı muhakkak olduğuna göre hiç olmazsa öncelikli olarak şehrimizin yukarı kesimlerini “Kentsel Dönüşüm” kapsamında değerlendirmeye gayret edilsin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.