REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE ŞEHRİMİZİN ESKİ KESİMİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM VE ŞEHRİMİZİN ESKİ KESİMİ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
40 views
27 Eylül 2017 - 14:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sık-sık (KENTSEL DÖNÜŞÜM) adı verilen bir projenin varlığından bahsedilmektedir. Birçok illerde, hatta ilçelerde kentsel dönüşüm projeleri uygulandığını da duyuyor ve biliyoruz. Ancak, Şehrimize girmediği için projenin gerçek önemini kavrayabilmiş değiliz!

Şehrimizde kentsel dönüşümün uygulanabileceği riskli alanlar vardır. Şehrin eski kesimi, mevcut durumuyla bir riskli alan konumundadır. Mail-i inhidam evler, bir yangın halinde arazöz, ambülans  ve benzeri araçların giremeyeceği daracık sokaklar, kanalizasyon ve su şebekelerinin karıştığı yeraltı tesisleri! Doğalgaz hattının açılması imkânı olmayan yöreler.

Kentsel dönüşüm projesi bahsi ortaya atılınca gerçekten sevinmiştik. Çünkü Şehrimizin eski kesiminde bu tip projelerin uygulanmasının zorunlu olduğuna inanıyorduk. Ancak, bu konuda bugüne kadar atılmış adım yok.

Mervan Gül’ün Belediye Başkanlığı döneminde, Algül Mahallesinin bir kısmının kentsel dönüşüm projesine alındığı açıklanmıştı. Ancak, (az tamah, çok ziyan getirir) deyiminde olduğu gibi, evleri projeye dahil hemşerilerimiz, olmayacak taleplerde bulununca, proje haliyle kadük olmuş ve devreden çıkmıştı.

Şehrimizin sağlıklı şekilde yapılaşmasından sorumlu olanlar, kentsel dönüşüm projelerinin, şehrimizde de uygulanabilirliği konusunu hiç mi önemsemiyorlar! Yoksa buna güçlerinin yetmeyeceğine mi inanıyorlar.

Kentsel dönüşüm uygulaması için Şehrin eski kesiminde bir değil, on değil, yüz proje üretilebilir. Ancak, bu konuda derin bir sessizlik yaşanmakta.

Hazır, Siirt Belediyesi Kanun Hükmünde Kararnameyle atanmış bir yönetimin uhdesindeyken, bakalım, Şehrin eski kesimine kentsel dönüşüm projeleriyle el atılacak mı. Kayyım atamalarını vatandaşlara şirin göstermenin en iyi yolu, hizmet etmektir. İşte, Şehrin eski kesiminin durumu, işte fırsat!

“BU VALİ, EVİMİZİ YIKACAK!”

İlimizde 1934-1936 yılları arasında Vali ve Belediye Başkanı olarak görev yapan SAKIP BEYGO, eski Siirt’in çehresini değiştiren kişi olarak tanınmıştır. Şehrin bugün eski kesimi olarak bilinen yörede mevcut birkaç caddeyi açan da kendisi olmuştur. Merhum Sakıp Beygo’nun hizmetleri bu gün bile minnetle ve şükranla yadedilmektedir.

Merhum Vali’nin hizmet verdiği yıllarda araç, gereç namına hemen hiçbir şeyin bulunmadığı yol yapımlarında kazma, kürek dışında kullanılacak bir araç olmadığı, nakliye vasıtası olarak da merkeplerin kullanıldığı düşünülürse, verilen hizmetlerin büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. O günün şartları içinde, Cumhuriyet Caddesi ile Şehrin eski kesimindeki diğer caddelerin açılmasının gerçekten bir mucize olduğunu kabul etmek lâzım.

O yılları yaşayanların anlattıklarına göre, üzerlerinde cas binalar, dar sokaklar, sabatlar golğanlar ile dolu bu kesimlerde kazma, kürekle ve sadece insan gücüne dayalı olarak yol  hele, hele cadde açabilmek tam anlamıyla bir mucizeydi. İşte, Rahmetli Sakıp Beygo, bir mucizeyi böyle gerçekleştirmişti.

Yine o yılları yaşayanların ifâdelerine göre, Rahmetli Sakıp Beygo yıktırmağa karar verdiği çıkmaz sokaklara arabasını sürer ve:

-Vali’nin arabası hiç durur mu! diyerek  ve talimatlı olarak beraberinde getirdiği yıkım ekibine, yol üzerindeki yapıları yıkmaya başlamaları emrini verirmiş.

Rahmetli Sakıp Beygo’nun yol programında Şeyh Musa Türbesinden, Doğan Mahallesine (eski adıyla Ğolaniye), oradan da Batı mahallesinin (eski adıyla IMHELLİT IS SOK) bugün mevcut olan 913. nolu sokağından, Kuyumcular Çarşısına (Sok ıs siyyeğ) ve oradan da bugünün yetiştirme yurdu yanındaki meydana (IC CEMBE) uzatılması tasarlanmış bir cadde varmış. Bu Cadde, bugün SİİRT GAZETESİNİN İDARE YERİNİN OLDUĞU BİNADAN, yani evimizden büyük bölümünü de alacak şekilde programa alınmıştı.

Aile büyüklerimizin anlattıklarına göre, o zaman, Siirt evlerinin tipik bir örneği olan evimizden cadde geçecek korkusuyla Rahmetli büyük Dedem’in (HACI SALİH ÇETO) büyük bir telâşa kapıldığı ve ikide bir, bin bir emekle vücuda getirdiği eve bakıp, bakıp:

-Vallahi, bu Vali’nin şakası yok, evimizi başımıza yıkacak! diyerek ne kadar telâşlandığı ve üzüldüğü anlatılır.

Keşke, Merhum Vali Sakıp Beygo’nun zamanı el verseydi de, bugün eski Siirt olarak tabir ettiğimiz kesimde açmayı plânladığı, Şehri enine kesecek caddeleri açsaydı, buarada varsın, bizim evimiz de yıkılmış olsaydı.

Rahmetli Sakıp Beygo’dan 80 küsur yıl geçti. Şehrin eski kesiminde yol açmak için bir kazma bile vuran olmadı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.