Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SİİRT

Birilerine rant kapısı açılması için (KENTSEL DÖNÜŞÜM) adı altında tatlı bir masal uyduruldu. Amaç, büyük şehirlerde, fakir vatandaşların konutlarına, gecekondularına apartmanlar, iş hanları, AVM’ler, plazalar dikmek, fakir vatandaşların ellerinde bulunan ve yeni kıymete binen arsaları yandaşlara peşkeş çekmek.

Biz, daha önce de yazdık, eski Siirt’in tümüne yakını her açıdan tehlike arz ediyor. Allah korusun, deprem, yangın gibi afetlerin yaşanması durumunda bu kesimde yaşanacak faciaları düşünmek bile istemiyorum. Daracık sokaklardaki mail-i inhidam evler, bir deprem bir, yangın durumunda yüzlerce kişiye mezar olacak.

Kentsel dönüşüm yasasından yararlanmak için, vatandaşlar bireysel olarak müracaatta bulunabiliyorlarmış. Ancak, müracaatlar öylesine bürokrasiye boğulmuşlar ki, Şehrimizde müracaat edenlerin sayıları bir elin parmak sayısına bile ulaşmamış. Hem, müracaat edilse bile, bankalar çıkarıp hemen kredi verecekler mi. Yoksa bin dereden su mu getirecekler!

İntihar etmek, nasıl engellenmesi gereken bir suçsa, her an yıkılabilecek bir evde ikamet etmek de aslında bir nevi intihardır. Yetkililerin, vatandaşların müracaatlarını beklemeden müdahale etmeleri gerekir.

Ah, Siirt’in eski kesimi de, ranta müsait olsaydı, büyük şehirlerde olduğu gibi çoktan ve zor kullanılarak evler yıkılıyor olmayacak mıydı! Amma, dedik ya, amaç fakir vatandaşlar değil, yandaşlara rant sağlamak. Bunun için de, kentsel dönüşüm, Siirt’e gerçek anlamda girmez. Deprem, yangın gibi tabii afetler yaşanması durumunda binlerce kişi ölecekmiş bu yetkililerin umurlarında bile olmaz!

Kentsel dönüşüm, gerçekten güzel bir masal. Her masal gibi asla gerçekleşmeyecek!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER