REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KENTSEL DÖNÜŞÜM  VE TOKİ’DEN DESTEK BEKLEMEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM  VE TOKİ’DEN DESTEK BEKLEMEK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
18 views
12 Aralık 2017 - 10:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’in geçtiğimiz hafta düzenlediği basınla sohbet toplantısına katılan Belediye Başkan Vekili Sayın Ceyhun Dilşad Taşkın’ın yürüttükleri çalışmalar hakkında verdiği bilgilerden bir tanesinin üzerinde ısrarla durmak gerekiyor. Sayın Taşkın, ilimiz için hayati bir konu üzerinde çalışma yapacaklarını belirtti.

Sayın  Taşkın, yeni Devlet Hastanesinin yapımı karşılığında TOKİ’ye geçen  eski Devlet Hastanesi arazisini alarak park yapmayı ve onun yerine de kendi mülkleri olan Eruh yolu üzerindeki sebze halini TOKİ’ye vermeyi planladıklarını söyledi. Eski Devlet Hastanesi arazisi 9.5 dönüm büyüklüğünde sebze hali ise 26 dönüm . Ancak, büyüklük açısından aralarında bu kadar fark olmasına rağmen  değer açısından tam zıddı bir durum bulunuyor.  Eski Devlet Hastanesi arazisi değer olarak sebze hali arazisinden çok daha fazla bir değere sahip.

İşte TOKİ’nin desteği burada devreye giriyor. TOKİ’nin aradaki değer farkı konusunda çok ısrarcı olmaması gerekiyor. Belediyemizin bütçe sınırlarını aşmayacak bir rakam belirlemesi zorunluluğu var.  Çünkü belediye tarafından eski sebze halinde TOKİ tarafından bir kentsel dönüşüm çalışması başlatılması isteniyor. Sayın Taşkın’ın deyimiyle burada yapılacak olan konutlar Algül ve Doğan Mahallesinden başlamak üzere ilimizde kentsel dönüşümün başlaması için bir kıvılcım olacaktır.

İl  olarak buna gerçekten ihtiyacımız var. Kentsel dönüşümü yalnız yukarıdaki mahaller için değil, il genelinin tamamına yakını için zorunlu görüyorum. Yukarı mahallelerin bir bölümü cas, beton olanlarda derme çatma ve fennin gerektirdiği usullere göre yapılmamış.  Önemli bir bölümü de ekonomik kullanım ömrünü doldurmuş. Bu doğru da, kentin yeni mahalleleri dediğimiz Yeni Bahçelievler ve Kooperatif Mahallelerinde yapılan binalar çok mu teknik usullere göre yapılmış? Üstelik, eski mahallelerdeki konutlar en fazla üç katlı iken  diğer mahallelerdeki binalar 9-10 katlı. Yani tehlikenin boyutları çok daha fazla. Unutmayalım ki, Siirt birinci derece deprem bölgesindedir. Allah korusun bir depremin yol açacağı tahribatın ardından ağlayıp, dövünmenin, timsah gözyaşlarını dökmenin bir anlamı da yok, faydası da.

Bu nedenle TOKİ yetkililerinin bu konuda ticari düşünmemelerini ve arazinin takasında kolaylık göstererek ilimize pozitif ayırımcılık yapmasını bekliyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.