REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KESATLIK TIRMANDI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KESATLIK TIRMANDI!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
28 Eylül 2018 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özellikle “Küçük esnaf” diye ifade edilmekte olan esnaflarımızda kesatlığın tırmandığı, bazılarının kulaklarda çınlayan yakınmalarından anlaşılıyor. Zaman-zaman esnaf vatandaşlarımıza düşük faizli kredi, ya da faizsiz kredi desteği verildiği halde, ayakta duramayanlarının işyerlerini kapatmak mecburiyetinde kaldıkları yapılan açıklamalardan biliniyor ve içinden geçtiğimiz süreçte esnaflarımızdaki sıkıntının büyümesi nedeniyle işyerlerini kapatmak mecburiyetinde kalacak olan esnaf sayısının artacağı endişesi yaygınlaşıyor.

Esnafın ayakta durabilmesi, başka bir ifade ile çarkını döndürebilmesi için; tezgahında bulunan emtiayı satma şansının yüksek olması gerekir ve bu gerçeğin dikkate alınması durumunda, esnafımızın bu şanstan daha da uzaklaştığını görmenin üzüntüsü yaşanacak sanırım. Esnaf vatandaşlarımızın, yeterli satış yaparak sürümden kazanabilmeleri, halkımızın satın alma gücünün oranına bağlıdır ve maalesef uzun zamandır düşük olan bu oran, son zamanlarda liramızın değer kaybetmesi yüzünden daha da gerilemiştir. Bu önemli sıkıntının ne zaman asgari düzeye çekilebileceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapmanın mümkün olmadığına değinen bazı esnaflarımız;   “Zaten yeterli oranda satış yapamıyor ve bu yüzden bazı meslektaşlarımız işyerlerini kapatmak mecburiyetinde kalıyorlardı. Bu durumumuzu giderecek önlemlerin yaşama geçmesini beklerken, şu an sıkıntımız tahminlerin üstüne çıkmıştır. Kimilerimiz, siftah etmeden açtıkları işyerlerini kapatıyor. Zira, halkımızın düşük olan satın alma güçleri de büyük boyutta gerilemiştir. Zorunlu giderlerimizi bile karşılamaz durumdayız ve bu nedenle işyerlerini kapatanların sayısı artacaktır…” diyorlar.

Piyasadaki hareketliliğin devamlı olabilmesi, halkımızın satın alma güçlerini iyileştirmekle mümkündür ve bu beklenti sağlanmadığı müddetçe esnafımız umduğunu bulmayacak, olumsuzluğu göğüslemekten tam anlamı ile uzaklaşınca da, haliyle işyerini kapatma mecburiyetinde kalacaktır.

Halkımızın büyük bir kesimi insanca yaşama koşullarına haiz değildir ve üzücü de olsa, sahip olduğu elverişsiz koşullar daha da ağırlaşmıştır. Bu üzücü gerçeği görmeyen göz yoktur sanırım derken, olumsuzluğun  asgari düzeye çekilmesi gerektiğini belirtenlerin, karamsarlık içinde olduklarını, ayrıca vurgulamak isterim. İşsizler ordusu ve milyonlarca dar gelirlimiz, zamanında alınmayan ciddi önlemlerin mağduru olmaya devam ediyor ve durumun düzeleceğine yönelik söylemlerin akıbetini bekliyorlar!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.