REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KHK’LAR MECLİSTE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KHK’LAR MECLİSTE!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
9 views
01 Şubat 2018 - 14:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KHK’lar TBMM Genel Kurulunda görüşülüyor. 20 Temmuz 2016’da  Olağanüstü hal ilânından buyana 680 sayılı yasa kapsamında 700’eyakın kanun hükmünde kararname yayımlandı. Bu kararnamelerle 110 bin kadar memur, işçi görevden ihraç edildi. Torba yasalar gibi, olağanüstü hal ile ilgisi olmayan birçok yasalar, KHK ile yürürlüğe girdi. Kanun Hükmünde Kararnameler nihayet TBMM Genel Kuruluna geldi. Maddeler AKP’nin Meclisteki oy çokluğu ve MHP’nin desteğiyle  kabul edildi.

Meclis televizyondan naklen yapılan yayında KHK’nin tümü üzerinde HDP Grubu adına söz alan Siirt Milletvekili Prof. Kadri Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de devam ettirdiği Zeytin Dalı Harekatı’na değindi.

Birkaç hafta önce gündemde Kudüs varken, “şimdi Kudüs’ün esamesinin okunmadığını” ifade eden Yıldırım, “Zeytin bir barış sembolüdür, Kur’an-ı Kerim’de de geçiyor, bir yerde incirle bir yerde de narla birlikte geçiyor. Nar ve incir, birlik ve çokluk sembolüdür ama birlik ve çokluğun hak içerisinde olması gerekir.” dedi. HDP’li Yıldırım, Kuvay-ı Milliyenin, Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir tarafından kurulduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuvay-ı Milliye, Türkler ve Kürtlerin birleşmesinden oluşuyordu. Hatta o zaman Kuvayımilliyeye Afrin’den de katılanlar olmuştu. Şimdi ise çözümü ÖSO ile arıyoruz. Çözümü Kürtlerle değil de ÖSO ile aramak hiçbir şekilde açıklanamaz. Sürekli ittifak halinde oldukları Kürtler dururken, ÖSO ile birlikte bu harekatın başlatılması yanlış olmuştur ve işin nereye varacağını da kestirmek mümkün değildir. Bir an önce Afrin’de barışın tesisini istiyorsak, bir an evvel, ittifak yapmamız gereken kesimlerle ittifak kuralım. ÖSO ile hiçbir yere varılmaz, ÖSO’nun millilik ile alakası yoktur. Çözüm, bizim içimizde yapacağımız ittifaktan geçer.”

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın ise Türkiye’nin 35 yıldır PKK’ya karşı verdiği terörle mücadelenin, şimdi FETÖ, PYD ve DEAŞ gibi çok unsurlu bir terörle mücadele sürecine girdiğini kaydederek:

“ABD, milli güvenlik konseptini açıkladı, ‘bu konsept milli sınırların korunması ile başlar’ dedi. Biz de bunu diyoruz ama bunu söylerken içeriden ve dışarıdan çok eleştiri aldık.” ifadesini kullandı.

MHP’li Aydın, ABD’nin “Biz Münbiç’ten çıkmayacağız” dediğini ifade ederek, “Peki sen sınır ülkesi misin? Aynı şey Rusya için de geçerli. Atılan füzeler Kilis’e düşmedi de Florida’ya mı düştü?” dedi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal da OHAL’de yargı bağımsızlığının ayaklar altına alındığını iddia ederek, “Hukuk, tek adamın ayakları altına bırakıldı, hukuk şurası bile sarayda yapıldı.” dedi.

Her darbenin kendi hukukunu yarattığını, şimdi de kendi hukukunu yaratmaya çalıştığını savunan Köksal, “OHAL’i ilan ederken ‘3 ayda çözeriz’ dediniz ama OHAL halen devam ediyor. Şeker Kurumunu terörle mücadele etmek için mi kapattınız, kış lastiği uygulamasını terörle mücadele etmek için mi yaptınız?” diye konuştu.

CHP’li Köksal, askeri okulların kapatılması nedeniyle o okullarda okuyan çocukların mağdur olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurlunda verilen önergelerle, KHK’den önce ve sonra çıkarılan KHK’lerde yapılan değişikliğe paralel düzenlemeler yapıldı, ayrıca diğer kanunlarda ve KHK’lerde bulunan hükümler ile uygulama kabiliyeti kalmayan düzenlemeler önergelerle çıkarıldı.

Geç de olsa KHK’ların TBMM’inde görüşülmesi yine de olumlu bir davranıştır. AKP, Meclisteki parmak sayısıyla zaten istediğini meclisten kolaylıkla geçiriyor. Bir de MHP’nin kayıtsız şartsız desteği var. Bugüne kadar KHK’ları Meclise neden götürmüyordu ki…

SAÇLARINI, ECİNNİLER KESMİŞLER!

Geçmiş yıllarda, kaynanaların, gelinlerin üzerinde çok büyük tahakkümleri varmış. Her yerde olduğu gibi, Siirt’te de bu böyleymiş. İşte, anlatacağımız bu anekdotumuz da Şehrimizde yaşanmış gelin-kaynana çatışmasının tipik bir örneğini yansıtmaktadır.

Genç gelin, saçlarını kestirmek istiyormuş. Amma, buna cesaret edemiyormuş. Kaynanasından müsaade istese, kabul etmeyeceğini bildiği için, kocasının da desteğini alarak, kendince bir taktik uygulamış. Gece, saçlarının hörgüçlerinden birini kesmiş ve yastığının altına koymuş. Ertesi sabah da, kestiği saçının hörgücünü götürerek ve sözde büyük bir panik yaparak, kaynanasına:

-Dün gece ECİNNİLER saçlarımın hörgüçlerinden birini kesmişler, yastığımın altına koymuşlar! demiş.

Kocası da destek çıkmış:

-Gerçekten, yattığımız zaman saçları iki hörgüçlüydü. Olduğu gibi duruyordu. Sabahleyin, ilk ben uyandım. Bir de ne göreyim, Şükriye’nin saçlarının bir hörgücü kesilmemiş mi!

Kaynana, oğlunun ve gelininin bu oyunlarını yutmamış amma, yutmuş gibi görünmüş. Ancak, cezası da ağır olmuş.

Gelininin, babasının evine gitmesini fırsat bilen kaynana, odasına gitmiş. Gelininin elbise sandığını açmış. O zamanlar, böyle gardroplar falan olmadığı için, elbiseler, çeyiz sandığına konulurmuş.

Kaynana, gelininin sandığındaki en güzel ve en sevdiği entarisini makasla kestikten ve işe yaramaz hale getirdikten sonra, hiçbir şey olmamış gibi sandığı ve odasını kapatmış. Meydana gelecek tepkiyi beklemeğe başlamış.

Gelin, babasının evinden dönüp, gerekli olunca, çeyiz sandığını açtığında en sevdiği ve kendisine en yakışan entarisinin paramparça olduğunu görünce, afallamış. Büyük bir öfkeyle parçalanmış elbiseyi oturma odasına götürmüş. Kocasının ve kayınpederinin yanında Kaynanasına:

-Bu elbisemi, kim bu hale getirdi? diye bağıracak olmuş.

Böyle bir soruyla karşılaşacağını bilen kaynana, cevabına da zaten hazırlıklıymış.

-Destur, Bismillah! Sakın bu işi yapanlar yine senin saçının bir hörgücünü kesen ECİNNİLER olmasın. Tezelden, eve kuruşun döktürmek lâzım! demiş!

TAŞLAMALAR

SEÇİM İTTİFAKINDA

MHP -AKP’YLE

GİRDİ KURTARIR BELLİ

PAÇAYI BU SEÇİMDE

 

BİR SEÇİMLİK KURTULUŞ

CAN SİMİDİ OLUR MU

ARTIK MHP DİYE

BİR PARTİ DE KALIR MI

 

BAHÇELİ PARTİSİNİ

BELLİ SATTI UCUZA

YÜZDE ONLUK BARAJI

AŞMAMAK KORKUSUYLA

 

DEVLET BABA GİDECEK

DEVLET ANA GELECEK

İYİ PARTİ ÜLKEYE

BELLİ İYİ GELECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.