Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

“Kimlikleri Yıl Sonuna Kadar Yenilemeyene Ceza” İddiası Ortalığı Karıştırdı!

Nüfus kimlikleri ve ehliyetlerin yenilenmesi için son tarihin 31 Aralık 2023 olduğu haberleri, nüfus müdürlüklerinde yoğunluğa sebep oldu. İşte eski tip sürücü belgesi ve kimlik yenileme son gün tarihine dair güncel bilgiler.

Nüfus kimlikleri ve ehliyetlerin

“Ehliyet ve kimlik kartlarının yenilenmesi için son tarih 31 Aralık 2023, yenilemeyenlere ceza kesilecek” iddiası, nüfus müdürlüklerinde karmaşaya neden oldu. İddiaların aksine nüfus cüzdanları; yeni kimlik kartı başvurusu yapılıncaya kadar geçerli sayılırken, belirlenmiş son bir tarih de bulunmuyor. Habere göre; Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için ise son tarih 31 Aralık 2024.

Çipli kimlik kartı için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 hattından randevu alınarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere başvuru yapılıyor. Fotoğraflı kimlik belgesi ve bir adet biyometrik fotoğraf ile başvuruluyor.

Kimlik kartının geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirleniyor. Yıpranma gibi bir gerekçe belirtilmek kaydıyla, ücreti karşılığında yeni kimlik kartı alınabiliyor. Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 2023 fiyatlarıyla 83 lira bedel alınıyor.

EHLİYETİN ŞARTLARI

Ehliyet yenileme randevusu da nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199’dan alınabiliyor. İşlem nüfus idaresinde gerçekleştiriliyor. Geçerli bir kimlik belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ve bir adet biyometrik fotoğraf isteniyor. 2023 rakamlarına göre toplam 15 lira tutan değerli kağıt ve harç bedelleri Maliye Bakanlığı vezneleri, anlaşmalı bankalar ve PTT şubelerine yatırılabiliyor. Yeni tip sürücü belgeleri uluslararası nitelikte, güvenlik unsurları uluslararası standartlara uygun ve süreli. İşlemleri tamamlanan yeni kimlik ve sürücü belgeleri, başvuruda belirtilen adrese gönderiliyor.