REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KIRK HARAMİLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KIRK HARAMİLER
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
48 views
13 Mart 2018 - 13:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Ali Baba ve Kırk Haramiler” masalını okumamışsanız da mutlaka duymuşsunuzdur. Çocukken, belki defalarca okuduğumuz ve hatta filmini defalarca izlediğimiz “Ali Baba ve Kırk Haramiler” masalı, gerçekte çok ibret vericidir. Çeteleşen grupların, toplumu nasıl soyduklarının anlatımıdır.

(Açıl susam açıl), deyimi çocukluğumuzda çok sık dinlediğimiz, okuduğumuz bu masalın meşhur tekerlemesidir. Hani masalda Ali Babanın ve çetesinin yağmaladıkları malları istifledikleri bir mağara vardır. O mağaranın kayadan kapıları (açıl susam açıl) denilince açılır, (kapan susam, kapan) denilince de kapanır ya!

Ama masalda da olsa, her zaman olduğu gibi, yine iyiler kazanır ve Haramiler Çetesi tasfiye edilir!

Tabii, kırk haramiler çetesini tasfiye için her zaman bir ALİ BABA’NIN ortaya çıkması gereklidir. Hem, adının, illa ki ALİ BABA olması gerekmez. Ali baba olmaz da VELİ  BABA olur, DELİ BABA olur. Ya da bir başkası.

Siz, Ali Baba ve Kırk Haramilerin Masal olduğuna bakmayın. Hemen her devirde HARAMİ BAŞI DA VARDIR. KIRK HARAMİLER DE! Bu gibi haramzadelerin defterlerinin dürülmesi için her zaman ALİ BABALARA İhtiyaç vardır. Toplumlarda her zaman için haramiler bulunur. Hatta bu haramiler, ensesi kalın, toplum içinde itibarlı kimselerden de çıkabilirler. (Ya Allah, Bismillah, Allah-u Ekber) diyerekten olduklarından çok değişik görünebilirler. Önemli olan, her toplumda haramileri alt edecek güce sahip Ali Babaların da bulunmasıdır.

Yaşadığımız dönemin bütün toplumlarının da, niteliklerine göre büyüklü, küçüklü KIRK HARAMİLERİ vardır. İşte, bu Kırk Haramilerin tasfiyesi için bugün Ali Babalara her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Peki, günümüzün Harami başı ve çetesini oluşturan 40 haramiler kimlerdir. Bunlarla baş etmek mümkün mü. Günümüz şartlarında kırk haramilerin tasfiye edilebilmeleri için mangal yürekli savcılara, hâkimlere, emniyet mensuplarına ihtiyacımız bulunmaktadır. . Günümüzün ALİ BABALARI işte bu mangal yürekli savcılar, hâkimler ve emniyetçilerdir.

Umarız ki, bu yazımızda vermek istediğimiz mesaj yeterince anlaşılmıştır.

KERAMET, NOHUTLARDA!

Geçmiş yıllarda, Şehrimizde bir Mahalle Camii Müezzininin Ezan okumak için çıktığı minareden röntgencilik yapmasından şüphelenen genç, babasına durumu açıklamış ve:

-Müsaade et baba, bunun ağzını, burnunu dağıtayım da, ibret olsun! demiş.

Babası, mütevekkil bir insanmış:

-Oğlum, günahını alma. Ama Müezzin gerçekten böyle bir huyu varsa, hiç merak etme, zaten, Allah belâsını verir! diyerek, istediği müsaadeyi vermemiş. Babasının sözlerinden tatmin olmayan genç, bir başka taktik uygulayarak müezzini cezalandırmayı aklına koymuş. Bunun için 2-3 kilo nohut alarak bir sabah ezanı vaktinde, minareye çıkan müezzinden habersiz, ve kimseye de görünmeden sessizce peşinden minareye çıkmış.

O zaman ne elektrik var, ne bir başka aydınlatma aracı. Müezzin, ezan okumaya başlayınca, genç, elindeki nohut dolu torbadan her merdivene bir avuç koymak suretiyle minareden aşağıya inmiş ve kimseye görünmeden evine dönmüş,

Ezan okumayı bitirip, minareden aşağıya inmeye başlayan müezzin, daha ilk merdivenden nohutlara basınca ayağı kayarak, aşağıya kadar yuvarlanmış. Eli, ayağı, başı her tarafı kırılmış. Feryatlarına yetişen cemaat Müezzini hemen alıp, tedavi için hastaneye götürmüşler.

Cemaat arasında bulunan ve oğlunun yaptığı eylemden habersiz gencin babası da, eve dönmüş. O zaman, sabah namazlarına aile boyu kalkıldığı için genç de divan odasındaymış. Baba, genç çocuğuna söylenmiş:

-“Bırak, bu müezzinin ağzını, burnunu dağıtayım!”diyordun. Ben sana o zaman “Allah cezasını verir” dememiş miydim. Bak işte, Allah cezasını verdi. Bugün ezan okumak için çıktığı minarenin merdivenlerinden aşağıya kadar yuvarlanmış, kırılmamış yanı kalmamış! demiş.

Bunun üzerine genç söylenmiş:

-İşi Allah’a bıraksaydım, O’nun sabrı çok uzun. Nohutlar olmazsa, müezzine bir şey olmazdı ya. Keramet nohutlarda!

TAŞLAMALAR

HEP KIRK HARAMİLERDEN

ÇEKMİŞ, ÇEKMEKTE MİLLET

HARAMİLER OLMAZSA

HUZUR OLURDU ELBET

 

(BİRİ YER BİRİ BAKAR)

BUNDAN KOPAR KIYAMET

KIYAMETİN KOPMASI

YAKIN GİBİ DİKKAT ET

 

HARAMZADELER SEBEP

YOKSULLUĞA, YOKLUĞA

KİMİ VURGUN PEŞİNDE

KİMİ RAZI TOKLUĞA

 

ÜLKE ZENGİNLEŞTİYSE

NEREDE BENİM PAYIM

SEN YEMEDİNSE ŞÂYET

PAYIM NEREDE BAYIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.