REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KIRK HARAMİLERİ BİLİYORUZ DA ALİ BABA KİM OLACAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KIRK HARAMİLERİ BİLİYORUZ DA ALİ BABA KİM OLACAK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
26 Eylül 2021 - 13:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Ali Baba ve Kırk Haramiler” masalını okumamışsanız da mutlaka duymuşsunuzdur. Çocukken, belki defalarca okuduğumuz, filmini defalarca izlediğimiz “Ali Baba ve Kırk Haramiler” masalı, gerçekte çok ibret vericidir. Çeteleşen grupların, toplumu nasıl soyduklarının anlatımıdır. İyi ile kötünün mücadelesidir!

Masal kahramanı Ali Baba’nın kendisi fakir, Ağabeyi Kasım ise çok zengin biriymiş. İşi ormana giderek kuru odunları toplamak ve pazara getirip satmakmış. İşte, yine odun için ormana gidişinde kırk haramileri görmüş. (Açıl susam açıl) deyince açılan (Kapan susam kapan) deyince kapanan içi mücevher ve kıymetli eşyalarla dolu mağaralarını görmüş. Eşkıyalar gidince Ali Baba aynı parolayla mağaraya girmiş, odun yerine çuvallarını altınla doldurmuş. Masal böyle uzayıp gidiyor.

Şimdi denilebilir ki, böyle altın dolu bir mağarayı kim nasıl bulacak! Bunu bilse bilse 128 milyar doların nasıl yürütüldüğünü bilenler bilirler!

Tabii, kırk haramiler çetesini tasfiye için her zaman bir ALİ BABA’NIN ortaya çıkması lazımdır. Adının, illa ki ALİ BABA olması gerekmez. Ali baba olmaz da VELİ  BABA olur, DELİ BABA olur. Savcı olur, Hâkim olur. Ya da başka bir isim! Kırk haramiler, hatta Reisleri dahi  belli de, aranan ALİ BABA’dır.

(Açıl susam açıl), deyimi çocukluğumuzda çok sık dinlediğimiz, okuduğumuz bu masalın meşhur tekerlemesidir. Hani, masalda 40 Haramiler çetesinin yağmaladıkları malları istifledikleri bir mağara var da, mağaranın kayadan kapıları (açıl susam açıl) denilince açılır, (kapan susam, kapan) denilince de kapanır ya!

Siz, Ali Baba ve Kırk Haramilerin Masal olduğuna bakmayın. Hemen her devirde HARAMİ BAŞI DA VARDIR. KIRK HARAMİLER DE! Ali Baba da vardır, kötü kalpli ağabeyi Kasım da! Haramzadelerin defterlerinin dürülmesi için her zaman ALİ BABALARA İhtiyaç vardır. Hatta bu haramiler, ensesi kalın, BEŞLİ ÇETE gibi toplum içinde itibarlı kimselerden de çıkabilirler. (Ya Allah, Bismillah, Allah-u Ekber) diyerekten olduklarından çok değişik görünebilirler. Matlup olan, her toplumda haramileri alt edecek güce sahip Ali Babaların da bulunmasıdır.

Yaşadığımız dönemin bütün toplumlarının da, niteliklerine göre büyüklü, küçüklü KIRK HARAMİLERİ vardır. İşte, bu Kırk Haramilerin tasfiyesi için bugün Ali Babalara her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Günümüz kırk haramilerinin, masaldaki kırk haramilerden farkları, ellerine silah almadan, ata binip yol kesmeden soygun yapmalarıdır. Bunun da çok çeşit yolları vardır.

Peki, günümüzün Harami başı ve çetesini oluşturan 40 haramiler kimlerdir. Bunlarla baş etmek mümkün mü. Günümüz şartlarında kırk haramilerin tasfiye edilebilmeleri için mangal yürekli savcılara, hâkimlere, emniyet mensuplarına ihtiyacımız bulunmaktadır. . Günümüzün ALİ BABALARI işte bu mangal yürekli savcılar, hâkimler ve emniyetçilerdir.

Umarız ki, vermek istediğimiz mesaj yeterince anlaşılmıştır.

TAŞLAMA

KIRK HARAMİLER BELLİ

ALİ BABA ARANAN

MİLLET  ARTIK USANDI

HARAMİLERDEN İNAN

HARAMİLER ÇETESİ

İŞBAŞINDA OLURSA

BİL Kİ BAŞKASI DEĞİL

ARANAN ALİ BABA

BEŞLİ ÇETELER VARMIŞ

EFENDİ KILIĞINDA

MEĞER BUNLAR HARAMİ

ÇETESİYMİŞ ASLINDA

BİR ALİ BABA GELSE

KIRSA HARAMİLERİ

HARAMİLERİN ELBET

VARDIR BİR REİSLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.