Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KIRMIZI MERCİMEKTE ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ MERKEZİ SİİRT’TE HASAT BAŞLADI

Kırmızı mercimekte ülkemizin önemli

Kırmızı mercimekte ülkemizin önemli merkezlerinden biri olan Siirt’te 2022 yılı hasadı başladı.  Hasadın başlaması nedeniyle Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi. Verimin bereketli, hayırlı ve uğurlu olması için dua edilerek başlanan törende Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan konuyla ilgili bilgiler verdi.

2019 yılında üretim miktarı 70 bin dekar civarında olan kırmızı mercimek üretimi 2021 yılında 125 bin dekarın üzerinde bir üretim alanına ulaşmıştır diyen Demirhan; “Siirt, 2021 yılında 15 bin tonu aşkın Kırmızı Mercimek üretimi ile Türkiye sıralamasında 4. sırada yer almıştır.  2022 yılı itibari ile 150 bin dekarı aşan bir alanda 25 bin tonun üzerinde üretim hedeflenmektedir. 2021 üretim yılının kurak geçmesi ile dekara 100 kilogram civarında olan verim, bu yılın bahar aylarında yağan yağışlar ve olumlu iklim koşulları ile dekara 175 kilogram civarında verim beklenmektedir. Siirt’te 550 bin dekar alanda hububat ve bakliyat ekimi yapılmaktadır.

Kırmızı Mercimek iklimsel talepleri sebebi ile ağırlıklı olarak Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi’nde üretilen stratejik bir üründür. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” ve Bakanlık tarafından kırmızı mercimeğe verilen genel desteklemeler ile Siirt’te kırmızı mercimek üretim alanı son 3 yılda %100’ün üzerinde artış göstermiştir.

“Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” kapsamında Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapılan çalışmalar ile 2022 üretim yılı için 111.400 kg, Sertifikalı Mercimek Tohumu dağıtımı yapılarak, ilimizde çeşitli sebeplerle ekilmeyen arazilerin ekimi ve üretim artışı sağlanmıştır. Dağıtımı yapılan tohumlar 10 bin dekar civarında bir alanda toprakla buluşarak ilimizde kırmızı mercimek artışı sağlanmıştır” dedi.

Törene Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ercan Kaplan, teknik elemanlar ve çiftçiler katıldı.

Haber:Yusuf Salih ARITÜRK