REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KIRSAL’IMIZI, EKONOMİYE KAZANDIRMAK GEREKİR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KIRSAL’IMIZI, EKONOMİYE KAZANDIRMAK GEREKİR
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
15 views
10 Eylül 2020 - 11:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizdeki Kırsal Kalkınma Politikalarının hedefine ulaşmadığı, kırsalımızdan olan göçlerin çok yüksek orana ulaşmasından bilinmekle birlikte bu olumsuzluğu gidermek için neler yapılabileceği noktasında halen ciddi şekilde kafa yorulmamakta ve bu yüzden kırsal kesimleri ekonomiye kazandırma hedefi gerçekleşmemektedir. Ekonominin en önemli bileşenlerinden biri olan tarım sektörümüzün durumunu dikkate aldığımda, ekilebilir arazi alanlarında küçülme olduğuna yönelik söylemleri, kırsalımıza gerçekçi önem verilmediğinin bir göstergesi olarak görmekteyim. Çünkü tarım sektörü çalışmalarının çok büyük bölümü kırsal kesimlerde gerçekleştiriliyor. Keza hayvancılık sektörü de kırsal kesimlerde icra edilmektedir ve tarım sektörü ile birlikte çok elverişli olan hayvancılık sektörüne yönelik yanlış politikalar, bizleri bu ihtiyaçlarımız bağlamında da dış ithalata mahkûm kılmıştır.

Zamanında kırsal kesimlerde yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımız gerekli hizmetlere kavuşturulup    ekmeklerini başka yerlerde arama mecburiyetinde bırakılmasaydı, bu kesimlerden başka yerleşim alanlarına olan göçler asgari düzeyde kalacak ve böylece bazı önemli sıkıntılar ülke gündeminde yer almayacaktı. Elverişli tarım ve hayvancılık potansiyellerini sürdürülebilir kılmak için yapılabilecek çalışmalar önemsenmediğinden her iki sektör yerinde saymakla kalmadı ve günümüzdeki teknolojik imkânlara rağmen tarım sektörümüz, maalesef kara sapanlı dönemde alınan verimden bile bizleri mahrum etti.

Bir zamanlar tarım sektörü sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli 7 ülkesinden biriyken, bu vasfımızı neden yitirdiğimiz sağlıklı şekilde sorgulanmadığından, ithal ettiğimiz tarımsal  ürünlerin sayısında artış meydana gelmiştir. Tarım sektörü, tüm dünya ülkeleri için büyük önem taşımaktadır ve yakın bir gelecekte tarım ürünlerinin çok büyük değer taşıyacağı belirtilmektedir. Bu bakımdan AB, bütçesinin büyük bölümünü tarım sektörüne tahsis etmektedir.

Ülkemizin kırsal kesimlerini ekonomiye kazandırmak, tarım ve tarımın bir kolu olarak da ifade edilen hayvancılık sektörünün sürdürülebilirliğini söz konusu kesimlere sağlamakla mümkün olup, bu önemli beklentiyi gerçekleştirmek zor değildir. Beklentiye sahip çıkılmaması durumunda kırsal kesimler tamamen boşalacak ve göç alan yörelerde önemli hizmetler aksayacaktır.

Daha çok üretim hedefinden söz edebilmek için evvel emirde kırsal kesimleri ekonomiye kazandırmanın şart olduğu gerçeği ne zaman dikkate alınır bilmiyorum ama, bu beklentideki gecikmenin ekonomimize büyük zarar vereceğini düşündüğüm için çok üzülüyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.