REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KISA SÜRELİ RAHATLAMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KISA SÜRELİ RAHATLAMA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
03 Ağustos 2018 - 14:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vatandaşlarımızın satın alma güçlerini büyük ölçüde yitirmiş olmaları nedeniyle piyasadaki kesatlık devam etmekte ve yaklaşan Kurban Bayramında esnaf vatandaşı rahatlatmak, başka bir ifade ile çok kısa süreli de olsa piyasayı rahatlatmanın hedefleneceği gözlemleniyor Bilindiği gibi iki dini bayramda emeklilere 1000’er lira Bayram ikramiyesi verilmesine yönelik karar geçen Ramazan Bayramında uygulandı ve ücret dengesizliğinin mağdurları, ağızlarına çalınan bir parmak bal sayesinde azcık rahatlatılmış oldular. Yine Ramazan Bayramının öncesinde SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşı daha erken ödendiğinden, piyasada hareketlilik yaşanmıştı.

Medyada yer alan haberlere göre, yaklaşmakta olan Kurban Bayramında da Ramazan Bayramında olduğu gibi 1000 liralık bayram ikramiyesi ile SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşları bayram öncesinden verilmiş olacak. Hatta bin liralık Bayram ikramiyesinin bu kez Bayram gününden 10 gün önce verilebileceğinden söz ediliyor.

Dar gelirli emeklileri bayramda rahatlatma yanı sıra piyasayı da canlandırmaya yönelik bu uygulamanın isabetli olduğu tartışılmazdır derken, madalyonun öbür yüzünün dikkate alınması gerektiğini de vurgulamadan geçmeyeceğim. Kurban bayramı ikramiyesi ile bazı emekli vatandaşlarımıza emekli aylıklarının Bayram öncesinden verilecek olması, insanca yaşam koşullarından nasibini hakkıyla almayan emeklileri ve piyasayı rahatlatacak ama, bu uygulama ne dar gelirli, ne de piyasa için arzu edilen kalıcı sonuçların alınmasını sağlamaktan uzak kalacaktır

Piyasa hareketliliğinin kalıcı olabilmesi, halkımızın satın alma gücünü iyileştirmekle mümkündür. Liramızın yabancı paralar karşısında değer yitirmesi satın alma gücünü küçümsenmeyecek boyutta arttırırken, ücret dengesizliğinin mağduriyetini yaşayanların sıkıntıları da büyümüştür ve sayın ilgililerin bu gerçeği bilmiyor olmaları söz konusu değildir.

Milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin ve onun en önemli halkasını teşkil eden ücret dengesizliğini giderecek gerçekçi önlemler alınmadıkça, milyonlarca insanımız, sıkıntıları eşit şekilde göğüsleme şansını bulmayacaklardır. Her vatandaşımız, insanca yaşam koşullarına kavuşmanın en doğal hakkı olduğu bilincindedir ve bu konuda karar veren yetkililer, artık insanca yaşam beklentisindeki mağduriyeti asgari düzeye çekmeyi bir görev olarak telakki etmeliler!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.