Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

KISA ZAMANDA BOZULAN ASFALTLANMIŞ YOLLAR

Ülkemizde karayollarında seyahat eden halkımız oranı yaklaşık  %90 olarak ifade ediliyor ve otobüs şirketlerinin düzenlediği şehirlerarası ulaşım yanı sıra ağır tonajlı arabaların da aynı yollarda seyretmesi, karayollarımızın kısa zamanda dökülmesine yol açmaktadır. Geçmiş yıllarda toplu taşımacılığa önem verilmeyerek demiryollarımız en ücra yerlere uzatılmadığından karayollarımız, sayıları her geçen gün artan kara araçlarını göğüsleme kapasitesinde uzak kalmaktadır ve günümüz ekonomik koşullarında, trafik kazalarının yoğun şekilde yaşanmasına neden olan bu olumsuzluğun kısa zamanda giderilebileceğinden söz edilemez ama, ilgililerin bu gerçeği artık dikkate alarak demiryolu ağlarımızı yaygınlaştırmaları için gayret göstermeleri gerektiğine yine de ilgililerin dikkatin çekmek isterim.

Karayollarımızın tümüne yakını asfaltlanmış yollardır ve kısa zamanda dökülmeleri nedenlerinden birinin sayıları artan araçları göğüsleyememeleri olduğunu belirtirken; yetersiz drenaj, hatalı yamalar ve uygun olmayan dolgu malzemeleri kullanımının da yolların ömrünü kısalttığının ayrıca altını çizmek isterim. Sözünü ettiğim bu olumsuzlukların asgari düzeyde kalması, denetim mekanizmasının işletilmesiyle mümkündür ve bu konuda da yeterli denetimin yapılmadığı kanısındayım. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde asfaltlanan bir yola 15 yıl boyunca kazma vurulmadığı belirtiliyor ve bu ifade nedeniyle ülkemizde asfaltlanan yolların kısa zamanda yeniden ele alınmalarını gerektiren bir durum içine girmelerinin ekonomiye ne denli büyük zarar verdiğini düşündükçe büyük üzüntü duyuyorum.

Şehirlerarası ulaşımdaki yollar kadar şehir içi ulaşımın sağlandığı yollar da önem taşımaktadır ve şehir içinde asfaltlanan yolların uzun ömürlü olmalarına yönelik duyarlılık gösterilmediği taktirde, yine ülke genelinde ekonomimizin büyük bir zarar göreceği muhakkaktır. İlimizde geçmiş yıllarda asfaltlanan bazı yolların birkaç yağmur yağışı ile bozulduklarına tanık olmuşluğumuz vardır ve Kooperatif mahallemiz halkından edindiğim bilgiye göre 2 yıl önce asfaltlanan yollar, dökülen asfalt bozulduğu için yeniden ele alınacak bir durum içine girmişlerdir. Ülke genelinde aynı olumsuzluğun yaşanmakta olduğu bilgisine ulaştığımdan da, iyi de bu durumun ülkemiz ekonomisine verdiği büyük zarar neden sorgulanmıyor diye düşünmeden edemiyorum. Böylesine çok önemli bir zarar sorgulanmadıktan sonra, tasarruf tedbirlerinden söz edilemez sanırım.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER