Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

KİTAPLARLA DÖVÜŞEN ADAM!

Siirt’in bağrında yetişen büyük mutasavvıflardan, şâir, feylesof, ilim adamı ŞEYH CELALEDDİN HAZRETLERİNİ (CELALEDDİN KARDEŞ) dar-ı dünyadan, dar-ı ukbaya mekân değiştirmelerinin sene-i devriyesinde bugün bir kere daha rahmet ve minnetle anacağız.

Şeyh Celaleddin Hazretlerini, gençlik yıllarımda bir muhibbi olarak defalarca ziyaret ettim. Güzel sohbetlerinden, nasihatlerinden feyzalmağa çalıştım. İleri, aydın görüşlü bir mutasavvıf olan Şeyh Efendi, ömrünün son yıllarında tamamen uzlete çekilmişti. İmam Hatibi olduğu Şeyh El Cerrah Camii ile evi arasında beş vakit namaz vaktinde mekik dokur, hiç çarşıya çıkmazdı. Muhipleri, Şeyh Hazretlerini ya camiinde veya evinde ziyaret ederek, sohbetlerinden FEYZ ALMAĞA çalışırlardı.

Daha önce de anlatmıştım. Yeri gelmişken yine anlatayım. Bir gün Şeyh Efendi Hazretlerini ziyarete gitmiştim. Şeyh Efendinin rahlesinde kitaplar vardı. Kendilerine:

-Şeyhim, nasılsınız, ne yapıyorsunuz? diyerek elini öptüğümde, bana yaşadığım sürece hiç unutmayacağım şu cevabı vermişti:

-Görüyorsun işte, bu kitaplarla dövüşüyorum. Bazen onlar beni yeniyor, bazen ben onları!

Ertesi gün, gazetedeki makalemin başlığı “KİTAPLARLA DÖVÜŞEN ADAM” olarak yer aldı.

Söz, Şeyh Celaleddin Hazretlerinden açılmışken, kendi ağzından dinlediğim bir anekdoduda nakletmek gereğini duydum. Hiç olmazsa, bu vesileyle yazıya dökülmüş ve anlaşılmış olur.

Şeyh Efendinin, gençlik yıllarında tanıştığı, görüştüğü bir doktor arkadaşı varmış. İş bu doktor arkadaşı,  TENASÜHE İNANIRMIŞ. Yani ruhların gezici olduğuna insandan insana, hatta insandan hayvana veya bunun tersi olarak hayvandan insana geçtiği fikrine sahipmiş. Şeyh Efendi, her ne kadar doktoru bu gayri İslâmi düşünceden caydırmak istemişse de, doktor bu sapık inadından dönmüyormuş. Bir gün Şeyh Efendi, doktor ve birkaç kişi birlikte bir yerlere gidiyorlarmış. Kafilenin bulunduğu yöne doğru bir köpeğin ağzından salyalar akıtarak, üzerine geldiğini ve havladığını gören Doktor:

-Hoşt! Hoşt! diyerek uzaklaştırmak isteyince, Şeyh Efendi müdahale etmiş:

-Bırak, belki rahmetli babanın ruhu bu köpeğe geçmiş. Seni özlediği için sana doğru geliyor! diyerek taşı gediğine koymuş…

Ruhun şâdolsun, “KİTAPLARLA DÖVÜŞEN ADAM.” Dar-ı fenadan, dar-ı ukbaya intikâl etiğin günün sene-i devriyesinde Zatını rahmetle yadediyor, “Refikin MUHAMMED, mekânın cennet olsun” diyerek, aziz ruhuna FATİHALAR SUNUYORUM.

TAŞLAMA

BUGÜN ARAFE GÜNÜ

YARIN KURBAN BAYRAMI

NEFSİMİZE RAMOLDUK

HELAL YAPIP, HARAMI

 

KURBAN KESMEYEN ZENGİN

GERÇEK MÜSLÜMAN DEĞİL

KURBAN İSMAİLLERİN

DİYETİDİR EY HALİL

 

BU BAYRAM GERÇEKTEN DE

BURUK BAYRAM OLACAK

FİLİSTİN’DE, GAZZE’DE

SOYKIRIM VAR DÖN DE BAK

 

BAYRAMLARIMIZI BİZİM

BAYRAM EYLE RABBİMİZ

EL AÇIP YALVARIRIZ

ÂCİZ KULLARINIZ BİZ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER