REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KLİMALARA DİKKAT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KLİMALARA DİKKAT!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
08 Ağustos 2018 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemiz, son yarım asrın en sıcak yılını yaşıyor ve bu sıcakların önümüzdeki yıllarda daha da artacağını dile getiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek 1971 yılından bu yana en sıcak yılı yaşadığımızın altını çizerken, gezegendeki sıcaklığın gittikçe arttığını ve bu durumun doğal afetlere yol açabileceği görüşünü seslendirerek; “Bizim yapmamız gereken; enerji tüketimini minimuma indirip, yeşil alanları çoğaltmaktır..” diyor.

Adil Tek’in dile getirdiği bu görüşün değerlendirilmesinde yarar vardır derken, aşırı sıcakların yol açabileceği ve dile getirilen bir diğer tehlikeye de dikkat çekmek isterim. Ülkemizin her tarafında varlıklarını sürdüren sıcaklar nedeniyle klimalar harıl-harıl çalıştırılıyor ve kimi yerlerde 24 saat açık tutuldukları da yaygın söylentilerden anlaşılmaktadır. Yani aşırı sıcaklar; daha çok elektrik enerjisi kullandırmaktadır ve medyada yer verilen bir haberde; klimaların bilinçsiz kullanılmaları durumunun sağlığa verebileceği önemli zarara da işaret edilerek uyarıda bulunulmaktadır. Haberin içeriğinde; “Yanlış klima kullanımının yol açabileceği en  önemli hastalığın KLİMA ZATÜRRESİ olduğu, bu hastalık belirtilerinin; ateş, öksürük, karın ağrısı, bulantı, eklem ağrıları olduğu ve ölümle sonuçlanabileceği…” vurgulanıyor.

İlimizde de aşırı sıcaklarla boğuşuyoruz ve elektrik enerjisine yapılan zamma rağmen klima kullanımının had safhada olduğunu hemşerilerimin ifadelerinden öğrendiğim için, “Yanlış kullanılması durumunda ölüme bile sebebiyet verebileceği…” konusunda çekilen dikkatleri aktarmayı görev addettim.  “Yanlış klima kullanımının” sağlık açısından hayati önem taşıdığının vurgulandığı haberde, klimaların nasıl kullanılması gerektiğindense söz edilmiyor ve bu nedenle aşırı şekilde klima kullanmakta olanların bu konuda Göğüs Hastalıkları veya Dahiliye uzmanlarından bilgi edinmelerini tavsiye etmek isterim. Tabii ki bu arada ilgili uzman doktorlarımızın toplumu aydınlatacak bir açıklamada bulunmalarının takdir ve teşekkürle karşılanacağını da belirtmek isterim.

Önümüzdeki yıllarda artabileceği ve doğal afetleri beraberinde getirebileceğinden, alınması gereken önlemler için enerji tüketimini en aza indirgemek ve yeşil alanları çoğaltmak gerektiği görüşünün de yabana atılmamasını temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.