REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KOLCU İSTEMEYİZ AMA, BU KADAR LAKAYITSIZLIK DA OLMAZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOLCU İSTEMEYİZ AMA, BU KADAR LAKAYITSIZLIK DA OLMAZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
32 views
08 Eylül 2020 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kolculuk sistemini bilemiyorum ne kadar kişi hatırlar veya bu sistem hakkında bilgi sahibidir. Orhan Kemal’in romanlarında sıkça söz edilen bu sistem kaçak tütün kullanımıyla mücadele etmek amacıyla oluşturulmuş bir sistem. Halkın içinden görevlendirilmiş kişiler, kaçak tütün kullandığını tespit ettikleri kişileri ihbar ederek haklarında işlem yapılmasını sağlıyorlardı. Günümüzde tam anlamıyla randıman alınamayan fahri trafik müfettişliği sisteminin benzeri bir sistem olarak tanımlayabiliriz.
Başka bölgeleri bilemiyorum ama bölgemizde kaçak tütün kullanımı ile mücadele amacıyla oluşturulan bu sistem, daha sonraları amacından saptırıldı ve adeta günümüzdeki bazı Arap ülkelerinde sıkça görülen muhaberat sistemine dönüştürüldü. Kolcular sigaradan tutun da Türkçe dışında yani Arapça ve Kürtçe konuşanlara kadar artık herkesi ispiyonlamaya ve haklarında işlem yapılmasını sağlamaya başladılar. Sistem adeta bir zulüm sis-temine dönüşmüştü.. Neyse ki daha sonraki yıllarda bu sistem lağvedildi.
Bu sistemi elbette tasvip etmek mümkün değil.. Her an sizi gözetleyen birilerinin olmasını istemezsiniz. Ancak istememeniz size her türlü davranışı sergileme hakkını doğurmuyor. Birileri tarafından gözetlenmiyorsanız da vicdanınız tarafından gözetleniyorsunuz ve bu gözetleme sizi kimse görmese bile belirli bazı kurallara uymanız konusunda zorlamalıdır.
Ama biz bunu yapmıyoruz.. İsterseniz şöyle çok uzaklara değil, Bir Tillo ilçemize kadar uzanıverin ve bakın kaç yanlışlıkla karşılaşırsınız.. 6-7 kilometrelik yolda onlarca hatalı sollamaya, onlarca gereksiz korna çalınmasına şahit olursunuz.. İlçeye vardınız, piknik yapmaya gelenlerin araçlarını olmadık yerlere park ettiklerini ve çoğunun trafiği aksattığını görürsünüz.. Ya da arabasını diskoya, bara döndürürcesine koyduğu modern ses sisteminde çaldığı müzikle herkesi rahatsız eden çok sayıda mirasyedi görmeniz mümkün.
Hatta bazılarının araçlarını Meyme Hasya ibadethanesinin bahçesinin içerisine kadar soktuğunu ve yayaların ziyaret etmelerini zora soktuğuna şahit olursunuz.
Ya temizliğe ne demeli? Piknik yaptıktan sonra bütün çöplerini atıklarını olduğu gibi yerde bırakıp gidenler maalesef çoğunlukta. Çok az kişi çevre ve temizlik bilincine sahip.. Pikniğe gelen herkesin belirli bir temizlik ve çevre bilincine sahip olması gerekirken maalesef bu yok.
Günümüzde kolcular olsaydı yukarıda belirttiğim hususlar konusunda bu kadar rahat davranabilir miydik? Kesinlikle hayır.. Önemli olan kolcular olmadan vicdanımızın sesine uymak ve toplum içerisinde yaşamamızın gerektirdiği bilince göre hareket etmektir. Yoksa kolcuların cezai işlem yapmaları korkusuyla sergilenecek bir davranış biçiminin hiçbir anlamı yok.
Unutmayalım bir toplum içerisinde yaşıyoruz ve bu yaşamanın gerektirdiği bazı kurallar uymak zorundayız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.