REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KOMİSYONCULAR KAZANIYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOMİSYONCULAR KAZANIYOR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
07 Eylül 2017 - 16:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde üreticilerle tüketiciler bir mağduriyet yaşamaktadır ve bu mağduriyeti giderecek ciddi önlemler alınmıyor. “Gizli pahalılık” anlamına gelen enflasyonun yeniden çift haneye ulaştığını dile getiren haberler medyada yer almasa da vatandaş enflasyonun çok yüksek olduğunu biliyor, hatta çoğu vatandaşımız; “Araştırmalar sonucunda ifade edilen enflasyon oranı gerçeği yansıtmıyor..” diye görüş belirtmektedir. Enflasyonun yüksek çıkmasına gıda ürünlerinin yol açtığı düşünülerekten ithalatta gerçekleştirilen bazı uygulamaların da olumlu sonuç vermediği gözden kaçmıyor ve bu konuda yapılan değerlendirmelerde, tüccar
ve komisyoncuların daha çok kazanç sağlamak gayesiyle petrol ürünlerine gelen zamları istismar ettikleri ifade ediliyor. Serbest Piyasa Ekonomisinin “İstediğimiz fiyata satarız” diye de algılandığının altını çizerken, önemli konuda denetim mekanizmasının işletilmesi gerektiğine de dikkat çekmek isterim. Alın teri döken üreticiler ürünlerini sakız fiyatına elden çıkarıyorlar ve bazen birkaç el değiştirdikten sonra tüketicilere intikal eden ürünlerin fiyatı, tarla çıkışının 10 katına ulaşıyor.
Serbest Piyasa Ekonomisi, rekabeti öngören bir ekonomik modeldir ama söz konusu rekabetin teessüs ettirilmesi için herhangi bir önlem düşünülmediğinden, bazı ihtiyaç kalemlerinde rekabet yerine uzlaşma tercih ediliyor ve özellikle beyaz eşya ile elektronik eşyada böyle bir tutumun uygulandığı, çok yaygın bir söylentidir.
Bu ekonomik modelin “Malımı istediğim fiyata satarım” diye telakki edilmesine öngören önlemlerin yanı sıra, petrol ürünlerindeki fiyat yüksekliğinin ihtiyaç kalemlerine kat kat fazlasıyla yansıtılmasını engelleyecek bazı önlemlerin bulunduğu görüşünü taşıyan bazı vatandaşlar da; “Şayet enflasyon canavarını etkisiz hale getirecek önlemler alınamayacaksa Serbest Piyasa Ekonomisinden vazgeçilsin..” demektedirler.
Başka ülkelerde enflasyon oranı ya yoktur, ya da azami 2 veya 3’te seyrediyor. Ülkemizde enflasyonun iki hanede olması, işsiz ve dar gelirli vatandaşlarımızı tam anlamı ile refahsızlık batağına itmektedir. Bu nedenle enflasyon canavarına karşı olumlu sonuç verecek önlemlerin geciktirilmemesi gerektiğine dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.