Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

KONTROL ALTINDA TUTMAK

Geleneksel medya alanını devlet aygıtlarının gücüyle yeniden şekillendirme gayesi güdenler günümüzde bu medya alanının neredeyse tamamını doğrudan kontrol etmektedir.. Geleneksel medyaya yönelik bu kontrol ve takip koşulları altında, internet haberciliği ve sosyal medyada doğal olarak önem kazanmıştır.. “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin amacı ise, susturulamayan bu iki alanı sansür ve otosansür marifetiyle tamamen boğmaktır.. Gazetecilere müjde olarak sunulan maddeler (Basın Yasası, 5953 sayılı iş yasası, ilan geliri) dahi teklifin sansürcü yapısını örtmeye yetmez.. Öyle ki, kendi aleyhine olan her haberi ve bilgiyi dezenformasyon olarak mahkum etmek, gerçekleri halktan saklamak ve kendilerinin yarattığı alternatif gerçekliği ise hakikat diye milletimize zorla kabul ettirmek istendiği çok açık bir şekilde ortada durmaktadır.

Yalan haber konusunda yalakalıkta meşhur olmuş birilerine yakın gazetelere, kişilik haklarına saldırı konusunda kendi adamlarının attığı tweetlerine, örgütlü manipülasyon konusunda ise kendi troll tayfalarının kampanyalarına bakmak yeterli olacaktır.

Gazeteci örgütlerinin teklife karşı seslerini yükseltmesi haklı bir duruştur.. Söz konusu teklifin etkilerinin sadece gazetecilik mesleğinin yapılmasıyla değil, bireylerin ifade özgürlüğü, haber alma özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü de dahil olmak üzere, temel haklara ilişkin olumsuz etkiler yaratacağı muhakkak.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER