REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Konutsuzların Sayısı Çok Daha Fazladır!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Konutsuzların Sayısı Çok Daha Fazladır!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
18 views
15 Ağustos 2017 - 13:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 yıl içinde 800 bin 112 konut üretimi gerçekleştirdiği belirtilen Toplu Konut İdaresi’nin, 2023 yılına kadar bu sayıyı 1 milyon 200 bine ulaştırmayı hedeflediği belirtiliyor. Ülkemizde kirada oturan dar gelirlilerin sayısını saptamaya yönelik sağlıklı bir istatistik yapıldığı taktirde, ulaşılacağı ifade edilen hedef sayısının, konuta ihtiyaç duyan vatandaşımız sayısının yanında bir hiç mesabesinde kalacağı gerçeğinin gün ışığına kavuşacağına muhakkak gözüyle baktığımdan TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın yaptığı açıklamayla ilgili bir çift söz söylemek isterim.

Ülkemizde konuta ihtiyacı olan yurttaşlarımızın sayısı, birkaç milyondan bile hayli fazladır ve tamamlanan konutlar, dar gelirli vatandaşlara kira öder gibi konut sahibibi kılma şansı vermiş değildir. Günümüzde bırakalım milyonlarca konutsuz işsiz vatandaşlarımızı bir yana, asgari ve düşük ücret ile çalışan milyonlarca yurttaşımızın da inşa edilen konutlardan yararlanma şansları söz konusu değildir. Toplu Konut İdaresinin, konut inşasına itiraz edilemez ama bu konutlardan, ifade edildiği gibi dar gelirli vatandaşlarımızı yararlandırma hedefini gerçekleştirmek için duyarlılık gösterilmeli ki, asıl hedefe ulaşılmış olsun. Tabii ki savunduğum bu görüş, TOKİ yetkililerini ırgalamaz. Çünkü; işsize iş bulmak, dar gelirlinin ücretini iyileştirmek TOKİ’nin görevi değil, ülke yönetiminde söz sahibi olanlarındır.

Asgari ücretlilerden aldıkları ücret dışında bir gelirleri olmayanların, ya da atalarından kalmış bir birikimi bulunmayanların, inşa edilen bu konutlardan “kira öder gibi” edinmeleri imkansızdır ve hiç kimse bu gerçeğin aksini iddia edemez. Konuta gerçekten ihtiyacı olan yurttaşlarımızın, böyle bir şansa ne zaman kavuşabilecekleri noktasında ise herhangi bir tahmin yapılamaz ama, dar geliri yurttaşlarımızın ekonomileri iyileştirilmedikçe, işsizlerimize ekmek kapısı aralanmadıkça, sayılarını milyonlarla ifade edebileceğimiz yurttaşlarımızın, kira öder gibi konut sahibi olamayacaklarını dile getirmek için keramet sahibi olmak gerekmez denilebilir sanırım. Bu düşünceler içinde öncelikle vatandaşlarımızı insanca yaşam koşullarına kavuşturma hedefinin güdülmesi gerektiğine, ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.