REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KOOPERATİFLEŞEREK İŞSİZLİK AZALTILABİLİR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOOPERATİFLEŞEREK İŞSİZLİK AZALTILABİLİR
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
14 Eylül 2019 - 14:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde gün geçtikçe işsiz sayısının artıyor olması, işsizliği aşağılara çekmek gayesiyle alındığı  ifade edilen çok sayıdaki önlemlerin bir işe yaramadığı gerçeğini gözler önüne sermiştir. “İşsiz vatandaşımız ne yapar, ne eder, nasıl geçinir?..” sorusuna yanıt arandığında üzülmemek ve endişelenmemek mümkün değildir. Çünkü, işsizliğin yol açabileceği çok sayıda olumsuzluk vardır ve bu olumsuzluklardan toplum olarak zarar görmemiz olasılığı vardır.

Kooperatifçilik ruhunun yaygınlaştığı ülkelerde vatandaşları sermayelerini birleştirmek suretiyle işyerleri açarak işsizlere ekmek kapısı aralamak suretiyle hem kazanıyor, hem de ekonomiye kazandırıyorlar. Tabii ki böyle bir beklentinin gerçekleşmesinde evvel emirde vatandaşların birbirlerine güven duymaları hususu önem taşımaktadır. Sağduyu sahibi insanlarımızın bir araya gelerek güven hususunu teessüs ettirmeleri hiç de zor olmaz sanırım. Önemli olan, azmederek beklenen adımları atmaktır.

Üretime yönelik küçük ve orta ölçekli tesisler kurulmak istendiğinde, hazırlanacak fizibilite raporlarının inandırıcı olması durumunda, girişimcilere yine bugünün destekleri  verilmiş olacaktır ve verilecek destekler bu kez boşa gitmeyecektir. Günümüze dek işsizliği gidermeye yönelik verilen desteklerin bir işe yaramadığı işsiz sayısının artması ile aydınlığa kavuştuğuna göre, denetim mekanizmasının işletilerek yapılacak olan desteklerin fayda tevlit edeceklerini söylemek yanlış olmaz. Sermayelerini birleştirmek suretiyle küçük ve orta ölçekli tesis kurmak isteyecek vatandaşlarımıza fizibilite raporlarının hazırlanmasında verilecek desteğin de önem taşıdığını belirtirken, sağduyu sahibi vatandaşlarımızın bu beklentiye yönelik adım atmalarını temenni ediyorum.

Koyu işsizlik, tüm toplumumuzu ilgilendiren bir sorun olduğuna göre, bu konuda gerekli duyarlılığı gösterecek olanlar takdir toplayacaklardır. Mevcut koşullarda, vatandaşlar olarak hepimiz sorumluluk bilinci içinde elimizden gelen gayreti göstermeliyiz diyerek dikkatleri çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.