REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE MASALI!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE MASALI!!!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
14 views
03 Ekim 2020 - 13:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Koronavirüs pandemisi ile mücadele konusu sözün tam anlamıyla kaosa dönüştü. Sağlık Bakanlığı bir telden çalıyor, Türk Tabipler Birliği ve bilim adamları ayrı telden çalıyorlar. Yani, korononavirüs ile mücadele konusundaki veriler sözün tam anlamıyla MASALA dönüşmüş vaziyette.

Bilim adamları diyorlar ki, Sağlık Bakanının verdiği rakamları on ile çarpın, o zaman gerçek rakam belirlenmiş olacak. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapıldığı iddia edilen açıklamalar da muhtelif. TTB, Dünya Sağlık Örgütünün, Türkiye’de pandemi ile verilen mücadelenin yetersiz kaldığını, inandırıcı olmadığını Sağlık Bakanlığı tarafından verilen rakamların gerçeği yansıtmadığını öne sürerken, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise aynı örgütün, Türkiye’deki çalışmaları örnek olarak gösterdiği iddiasında! Birbirine yüzde yüz zıt bu açıklamalar karşısında vatandaşlar olarak haliyle kafalarımız karışıyor.

İşin gerçeği şu ki, Koronavirüs pandemisiyle mücadelede alınmış bir mesafe yoktur. Sağlık Bakanlığının rakamları da salgının giderek arttığını gösteriyor. Bu arada, Bakanlık açıklamalarında yapılan testler sonucu pozitif oldukları saptanan kimilerinin, diğer bulgular açısından negatif görünüm arzetmeleri sebebiyle hasta sayılmadıkları ve sayıya dahil edilmedikleri iddiaları var!

Türkiye’de, Koronavirüs Pandemisi  vakalarının artış göstermesine karşılık   ölüm sayılarının buna paralel bir grafik göstermemesi dikkat çeki bulunurken  vaka ve ölüm sayıları arasındaki görüntünün dünyanın diğer ülkelerinde gözlenenden farklı olmasının nedenlerini araştıran Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını iddia etmekte. TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce DSÖ tarafından belirlenen kodları kullanmaya, Şubat ayından itibaren Türkiye’deki ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye, gerekmesi halinde de sözel otopsi tekniğini uygulamaya çağırdı. TTB Merkez Konseyi, kayıtların incelemeye açılması halinde TTB’nin bu sürece katkı sunmaya hazır olduğunu belirtilmekte.

Evet, Sağlık Bakanlığının (her şey yolunda, pandemi kontrolümüz altında) olarak değerlendirilebilecek açıklamalarına karşılık TTB tarafından yapılan açıklamalar kafaları gerçekten karıştırmaktadır.

Sağlık Bakanlığının verilerine mi, Türk Tabipler Birliği Merkez konseyinin açıklamalarına mı itibar edelim, diye sorulacak olursa, Bakanlığın açıklamalarının SİYASİ İÇERİKLİ olabileceği görüşünden hareketle, bize göre TTB’nin konuyla ilgili açıklamaları daha gerçekçi, daha bilimseldir!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.