REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KOŞULLAR DEĞİŞİRKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOŞULLAR DEĞİŞİRKEN
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
24 Kasım 2017 - 13:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İçinde yer aldığımız coğrafyada yaşanan gelişmelerde, koşulların değişmekte olduğu gözden kaçmıyor ve ülkemizin Rusya, İran yakınlaşması, sözünü ettiğim koşulların değişmekte olduğunun net bir göstergesidir. Hafızalarımızı tazeleyecek olursak, Suriye’de Esad yönetiminin bir an önce gitmesini isteyenlerin saflarındayken, şimdi söz konusu hedefi veto hakkını kullanarak engelleyen Rusya ve hedefe karşı olan İran ile birlikte “Garantör Devletler” olarak bu ülkedeki savaşa son verecek bir siyasi çözüm arayışındayız.

Esad yönetimini hedef tahtasına oturtan ABD’nin, şimdi Suriye’den askerini çekmeyeceğini belirtmekle birlikte Başkan Trump’ın, Putin ile gerçekleştirdiği belirtilen telefon konuşmasında nasıl bir mutabakat sağladığı ve yakın bir gelecekte yapılacağı ifade edilen “Suriye Ulusal Diyalog Kongresine” katılıp-katılmayacağı, ya da bir gözlemci bulundurup-bulundurmayacağı da bilinmiyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ise, Putin ve Ruhani ile birlikte yapılan üçlü zirvede; “Milli güvenliğimize kasteden bir terör örgütüyle aynı platformda bulunmamızı kimse bizden beklememelidir…” diyerek PYD/YPG’nin yer alacağı bir toplantıda olmayacağımızı belirtirken, Esad için herhangi bir ifade kullanmaması kamuoyumuzda; “Suriye politikamızda bir değişikliğe gidildiği anlaşılıyor. Bir zamanlar olduğu gibi Esad ile yeniden dost oma ihtimali var gibi… Tabii ki bölgemizde yaşanan gelişmeler, bazı koşulların değişikliğine yol açmakta ve haliyle ülkemiz menfaatlerinin gerektirdiği koşullar benimsenecek…”  sözleriyle değerlendirilmektedir.

Ortadoğu’da binerce insanın yaşamını yitirmesine, milyonlarcasının ülkelerini terk etmesine sebebiyet veren durumların asıl nedenini görmeyen göz yoktur ve kimi ülkeler için dile getirilen demokrasiye kavuşturma  ile benzer vaatlerin kuyruklu birer yalan olduğu gerçeği, bu coğrafyada bulunan tüm ülkelerin malumudur. Hedef, bölgedeki zenginlikleri sömürmek, yani çıkar mücadelesidir. Gerçek bu olmasa ABD, okyanus ötesinden neden bu bölgeye gelsin?

Ortadoğu’da değişmekte olan koşullar da, üzerinde tezgahlanan senaryoların bir sonucudur ve binlerce insanın ölmesi, milyonlarca insanın başka ülkelere sığınmak mecburiyetinde kalması, insanlık dışı senaryoları devreye sokanların umurunda değildir ve unutulmamalıdır ki bundan sonra da umurlarında olmayacaktır. Bu nedenle, bölgedeki gelişmelerde koşulların nasıl değişebileceği hususunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü bulundurulsaydı, Suriye konusunda takınacağımız tutum başlangıçtan itibaren mutlaka çok değişik olacaktı ve gerçeğin görülmüş olması, elbette ki hayrımızadır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.